Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MIĘDZY NAMI

Wanda Ponikiewska, dr nauk medycznych, specjalista seksuolog i psychiatra

     Jestem zainteresowany problemem bardzo dokuczliwym - nadmiernym poceniem się, zwłaszcza w godzinach rannych, ale występującym też w ciągu całego dnia przy najmniejszym wysiłku, nawet przy jedzeniu, a także podczas snu.
     W poradniku Jana Tatonia pt. "Cukrzyca" znalazłem takie sformułowanie "spowodowane przez cukrzycę zaburzenie czynności i struktury tzw. unerwienia autonomicznego, a więc tego, które reguluje ciśnienie tętnicze krwi, pocenie się, czynności jelit, układu płciowego, pęcherza moczowego".
     Na tej podstawie wnioskuję, nie wiem czy prawidłowo, że wspomniana tu moja uciążliwość wynika z cukrzycy st. II. którą leczę od 10 lat.
     II wniosek, i też nie wiem czy słuszny, to wysokość ciśnienia tętniczego, które w godzinach rannych wynosi średnio 120-130/70-80, by w godzinach wieczornych wzrosnąć do 170/100, a sporadycznie i krótkotrwale nawet 200/130 przy tętnie 60, a nawet 50. Do niedawna sądziłem, że ciśnienie uregulowało mi się na skutek leków (enarenal - 5 mg) a z książki Tatonia wynika, że to z cukrzycy.
     Jestem, krótko mówiąc, zdezorientowany. Proszę o poradę
- SCHOROWANY CZYTELNIK.

     Czytanie fachowej literatury w jakiejś dziedzinie, tym razem chodzi o lekturę medyczną, wprawia wielu czytelników w prawdziwe zakłopotanie, a czasem w stan podenerwowania i niepewności. Zwłaszcza chodzi o interpretację zdań i wypowiedzi wyjętych z kontekstu. Wiele osób nieprzygotowanych pod względem merytorycznym, nie będących lekarzami, wpada niekiedy w panikę po przeczytaniu jakiegoś opisu choroby czy też objawu. Dlatego najlepiej zaufać lekarzowi, który nie tylko zna aktualne doniesienia na temat poszczególnych chorób, ale poświęcił medycynie wiele lat studiów i który ma duże doświadczenie w swojej specjalności,
     Wracając do problemu pocenia się nieomal w każdej sytuacji życiowej, niezależnie od pory dnia i nocy, w przypadku zgłaszanych przez Pana dolegliwości, można, bez badania przedmiotowego, na podstawie między innymi przedstawionych badań dodatkowych, wysnuć wniosek czy też przypuszczenie, że obciążającym dla Pana czynnikiem chorobowym jest cukrzyca i choroba nadciśnieniowa na podłożu miażdżycowym. Sposób odżywiania, stresujący tryb życia mają tutaj też swoją wymowę no i proces powolnego starzenia się organizmu.
     Choroby, na które Pan cierpi, powodują nie tylko pocenie się i to nadmierne, ale, także, osłabienie całego organizmu, choroby te są bowiem wynikiem zachwiania równowagi ustrojowej w wielu organach, w tym także w układzie autonomicznym, co w konsekwencji prowadzi do osłabienia organizmu i nadmiernej potliwości.
     Aby zmniejszyć te reakcje organizmu wyczerpanego chorobą, proponuję przyjmowanie leku o działaniu tonizującym, uspokajającym. Mogą to być preparaty ziołowe lub jakiś lek o działaniu obniżającym nadmierną reaktywność układu autonomicznego z grupy benzodiazepin, jak np. Afobam (dawka 0,25 mg) prod. krajowej lub z tej samej grupy, np. Xanax (prod. SR), nieco droższy w tej samej dawce rano 1 tabl. i wieczorem 1 tabl. Leki te działają także przeciwlękowo, co tylko podnosi ich skuteczność. Przyjmowanie ich należy uzależnić od opinii lekarza leczącego, który zna całokształt choroby. Nie należy zapominać, że niektóre leki, które leczą podstawową chorobę, po dłuższym okresie przyjmowania mogą też mieć swój udział w osłabieniu organizmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska