Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Miejsca przebywania bezdomnych we Włocławku kontrolować będzie straż miejska i policja

OPRAC.:
Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Jesienią i zimą panują trudne warunki dla osób bezdomnych.
Jesienią i zimą panują trudne warunki dla osób bezdomnych. Wojciech Alabrudziński
Na dworze są coraz niższe temperatury, które są niebezpieczne dla osób bezdomnych. Straż miejska we Włocławku wytypowała osiem potencjalnych miejsc, które jesienią i zimą mogą wykorzystywać jako schronienie osoby bezdomne. Miejsca przebywania bezdomnych kontrolować będą zarówno miejscy strażnicy, jak i policja. Służby apelują też, by nie przechodzić wobec takich osób obojętnie.

Spis treści

Strażnicy miejscy z Włocławka wytypowali miejsca, w których mogą być bezdomni

W 2023 roku, podobnie jak w latach poprzednich, straż miejska z Włocławka rozpoczęła działania związane z kontrolą miejsc potencjalnego przebywania osób bezdomnych w opuszczonych budynkach. W wyniku przeprowadzonych obserwacji wytypowali osiem miejsc, które mogą być w okresie jesienno-zimowym wykorzystywane przez osoby bezdomne, np. opuszczone i niezabezpieczone przed dostępem budynki. Strażnicy miejscy będą je regularnie kontrolować, a także zachęcać osoby bezdomne do skorzystania ze schronisk.

„Oprócz własnych działań kontrolnych będziemy również reagować na każde zgłoszenie do Dyżurnego Straży Miejskiej na alarmowy numer telefonu 986. Powyższe działania Straży Miejskiej nie sprowadzają się tylko do samej kontroli przebywania osób bezdomnych, ale również do informowania, zachęcania i namawiania o możliwości skorzystania ze schronisk dla osób bezdomnych oraz z ogrzewalni, a w przypadku wyrażenia zgody, przewożenia do tych miejsc. Natomiast w przypadkach stwarzających realne zagrożenie dla życia i zdrowia strażnicy będą wzywali na miejsce pogotowie ratunkowe” – informuje Dariusz Rębiałkowski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej we Włocławku.

Także włocławski ratusz apeluje do mieszkańców, by reagowali na sytuacje mogące stanowić zagrożenie dla osób bezdomnych.

„My mieszkańcy również bądźmy uważni i wszelkie alarmowe sytuacje zgłaszajmy dyżurnemu Straży Miejskiej na numer telefonu 986” – zaznacza Urząd Miasta Włocławek.

Trwa głosowanie...

Czy często bierzesz udział w akcjach charytatywnych?

Policjanci z Włocławka apelują, by nie przechodzić obojętnie wobec bezdomnych

Z racji tego, że coraz niższe temperatury, to trudne i niebezpieczne warunki dla życia bezdomnych warunki, także włocławscy policjanci sprawdzają więc miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne i potrzebujące pomocy. Warto zaznaczyć, że takie miejsca można również zgłaszać mundurowym za pomocą aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

„Jesienią warunki pogodowe często nie sprzyjają pobytowi poza ciepłym domem. Coraz niższa temperatura, opady deszczu oraz silny wiatr mogą stanowić duże niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia osób bezdomnych, samotnych, czy też nieporadnych życiowo. Włocławscy policjanci rozpoczęli więc działania zmierzające do zapewnienia takim osobom bezpiecznego przetrwania trudnych jesiennych warunków. Funkcjonariusze sprawdzają pustostany, ogrody działkowe, parki oraz inne miejsca, w których mogą znajdować się bezdomni potrzebujący pomocy” – informuje Komenda Miejska Policji we Włocławku.

Krajowa Mapa Zagrożeń nie służy do zgłaszania pilnych interwencji

Policjanci z Włocławka apelują do mieszkańców o to, by nie byli obojętni i przekazywali służbom informacje o osobach bezdomnych, czy też nieporadnych, których życie może być zagrożone z uwagi na niskie temperatury.

„Dobrym narzędziem do przekazania służbom takich sygnałów jest aplikacja Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa udostępniona na stronach jednostek Policji. Po zaznaczeniu miejsca zagrożonego bezdomnością funkcjonariusze docierają tam i podejmują działania pomocowe. Przypominamy jednak, że jeśli widzimy osobę, której potrzebna jest natychmiastowa pomoc, należy zadzwonić na numer alarmowy 112, gdyż KMZB nie służy do zgłaszania pilnych interwencji” – podkreśla Komenda Miejska Policji we Włocławku.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska