„Zwracam się z interpelacją w sprawie utworzenia miejsca pamięci ważnych wydarzeń dla miasta i gminy Kamień Krajeński, jak również tych państwowych. Od jakiegoś czasu z przykrością obserwuję bierność władz naszej gminy i nieupamiętnianie ważnych wydarzeń związanych z dziejami miasta i gminy oraz związanych z historią kraju. Należą do nich rocznica nadania praw miejskich Kamienia Krajeńskiego, rocznica odzyskania niepodległości i uchwalenie konstytucji RP” – pisze w swojej interpelacji Natalia Marciniak, radna Rady Miejskiej w Kamieniu Krajeńskim.
Radna prosi o wyznaczenie miejsca, w którym władze, delegacje oraz mieszkańcy gminy mogliby uroczyście oddawać hołd zasłużonym i upamiętniać ważne wydarzenia. W domyśle chodzi o taką formę jaka ma miejsce w sąsiednim Sępólnie, Więcborku czy nawet Sośnie, gdzie w centrum (głównie pod pomnikiem) odbywają się oficjalne obchody.
Marciniak uważa, że należałoby wyznaczyć takie miejsce na Rynku Miejskim, zakupić tablicę pamiątkową i umiejscowić ją na monumencie. Nie musi być budowany pomnik, wystarczyłby na przykład głaz.
W podobnym tonie już dwa lata temu wypowiadał się Zarząd Kamieńskiego Towarzystwa Kulturalnego, gdy w 2020 roku kumulowały się trzy okrągłe rocznice: 660-lecie nadania praw miejskich, setna rocznica odzyskania niepodległości, 75-lecie wyzwolenie spod okupacji niemieckiej. Zarząd zwrócił się z inicjatywą obywatelską o wybudowanie pomnika, jednego monumentu związanego z historią, łączące wszystkie wydarzenia. KTK zadeklarowało wsparcie i aktywny udział w realizacji przedsięwzięcia i przesłał projekt treści.
Burmistrz Głomski odpiera zarzuty
Burmistrz Kamienia w odpowiedzi na interpelację poinformował, że na terenie gminy są trzy miejsca pamięci narodowej: Cmentarz Ofiar Terroru Hitlerowskiego w Radzimiu, mogiła zbiorowa Straży Granicznej Wojska Polskiego na cmentarzu parafialnym w Kamieniu oraz mogiłą ofiar terroru hitlerowskiego, Zbigniewa Hango oraz sióstr Fiałkowskich na cmentarzu parafialnym w Dąbrówce.
„W 2021 roku dzięki dofinansowaniu z Urzędu Wojewódzkiego odnowiona została tablica pamiątkowa na cmentarzu w Radzimiu. Jej treść została skonsultowana i zaakceptowana przez Instytut Pamięci Narodowej. W miejscach tych delegacje z Urzędu Miejskiego w Kamieniu i z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kamieniu składają kwiaty i wieńce z okazji świąt i rocznic, np. wybuchu II wojny światowej lub 11 listopada. W intencji ofiar odprawiane są msze święte” - wymienia Wojciech Głomski.
Jak dodaje burmistrz, z inicjatywy grupy nieformalnej „Śladowcy” na skwerze przy skrzyżowaniu ul. Chojnickiej i Szkolnej posadzone zostały tzw. „dęby katyńskie” i ustawiona tablica pamiątkowa, a z okazji 650-lecia nadania praw miejskich ufundowana została fontanna miejska oznaczona tablicą pamiątkową.
„W związku z powyższym oraz mając na uwadze aktualną sytuację gospodarczą, nie jest to właściwy moment na utworzenie kolejnego miejsca do upamiętniania ważnych wydarzeń” – kwituje włodarz Kamienia.
