- Na leśnej drodze zauważyliśmy olbrzymich rozmiarów zwierzę, które przypominało dzika - opowiada Krzysztof Janiszewski, strażnik leśny z nadleśnictwa w Solcu Kujawskim, który z kolegą strażnikiem patrolował Leśnictwo Chrośna. Zwierzę zachowywało się dziwnie, bo nie bało się ludzi. Podeszli do niego i zrobili kilka zdjęć.
- Doszliśmy do wniosku, że to mieszaniec dzika ze świnią rasy wietnamskiej - dodaje strażnik.
Świnia jest bezpieczna
Przeczytaj też: Targi Turystyczno-Ogrodnicze "Lato na Wsi" 2015 - zapraszamy do Minikowa
Pracownicy soleckiego nadleśnictwa domyślali się, że zwierzę uciekło z jakiegoś gospodarstwa rolnego. - Po naszej interwencji wróciło do gospodarstwa - mówi Jakub Siedlecki, nadleśniczy w Solcu Kujawskim.
- Upomnieliśmy rolnika - mówi Zygmunt Gadomski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bydgoszczy. - Zwierzę wydostało się z gospodarstwa w efekcie zaniedbania.
Właściciel dziwnego zwierzaka nie był chętny do rozmowy. Powiedział tylko, że pole ma blisko puszczy, świnia wyszła, ale już jest bezpieczna i nie ma o czym więcej rozmawiać. - Nie można zapominać o zagrożeniu chorobami, na przykład afrykańskim pomorem świń - dodaje Janiszewski.
Przeczytaj też: Ceny żywca wieprzowego w skupach. Notowania rynku rolnego [24.04.2015]
A tę chorobę (ASF) przenoszą dziki. Pierwszy przypadek we wschodniej części Polski dotyczył gospodarstwa, w którym świnie domowe wychodziły do lasu.
Mieszaniec dzika i świni wietnamskiej spacerował po lesie."Był olbrzymi"! Dziwne zwierzę zapozowało strażnikom do zdję...
Posted by Gazeta Pomorska on 28 kwietnia 2015
Nie mogą uciekać
- Trzeba być odpowiedzialnym! - podkreśla Gadomski.
- Z rozmów z leśnikami wynika, że takich przypadków jest więcej - mówi Janiszewski. - Nie chodzi tylko o choroby, ale o wprowadzanie obcego genotypu!
Zdaniem prof. Wojciecha Kapelańskiego z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy krzyżować zwierzęta można tylko pod ścisłą kontrolą. Mieszańce nie mogą przebywać na wolności. - Bo może dojść do zachwiania równowagi w przyrodzie, niekontrolowanych kojarzeń - wyjaśnia profesor. - Niestety, dochodzi do takich sytuacji. W lasach widziano już np. łaciate dziki. Przypuszczam, że to nie tylko efekt przypadków, ale i celowego kojarzenia, dla poprawy smakowitości mięsa.
Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!
- Wprowadzanie obcych gatunków jest niebezpieczne dla środowiska naturalnego - mówi Marek Machnikowski, z-ca regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Bydgoszczy, regionalny konserwator przyrody. - Trzeba zrobić wszystko, żeby do tego nie dochodziło, bo trudno przewidzieć skutki.
Przyroda | Create infographics
Czytaj e-wydanie »