CBŚP rozbiła grupę przestępczą w regionie

W trakcie spotkania w brodnickiej farze w niedzielę, 19 czerwca Joanna Kalenik z Fundacji Brama Epok opowiadała zwiedzającym o historii obrazów znajdujących się w brodnickiej farze i o ołtarzach, w tym o Ołtarzu Przemienienia Pańskiego, gdzie miały być przewieszane wota dziękczynne. Za tym ołtarzem w 2004 r. pod warstwą tynku konserwatorzy odkryli fresk św. Krzysztofa, który przenosi Dzieciątko Jezus. Co ciekawe, Jezus na fresku ma sześć palców u lewej stopy. Przy stopach św. Krzysztofa pływają natomiast ryby, które mogą być brodnickimi jesiotrami, a na fresku widoczny jest także budynek, który prawdopodobnie jest brodnickim zamkiem. Obok stopy św. Krzysztofa znajduje się z kolei tajemnicze zwierzę.
Podczas spotkania Joanna Kalenik z Fundacji Brama Epok podkreśliła, że z inicjatywą zorganizowania spacerów historycznych w brodnickiej farze wyszedł ksiądz z tej parafii, pochodzący z Brodnicy ks. Adam Kordek. Ksiądz ten także opowiadał zwiedzającym o brodnickiej farze. Jak wspominał, pod farą znajduje się piwnica, tunel i ołtarz, ale nikt tam nie ma dostępu, ponieważ wejście zostało przysypane i zabezpieczone. Odkopanie jest jednak, na szczęście, możliwe. Ksiądz Adam Kordek wskazał także, gdzie za głównym ołtarzem znajdowała się skarbona, do której pielgrzymi wrzucali pieniądze, a także pokazał miejsce, w którym przechowywane były relikwiarze.
Zwiedzający podczas spaceru historycznego mieli okazję wejść do pomieszczenia za ołtarzem św. Walentego, do którego dostęp mieli tylko Krzyżacy, a które to miejsce jest obecnie skarbcem, w którym przechowywane są oryginalne zworniki znajdujące się na sklepieniu kościoła.
Ks. Adam Kordek na zakończenie spotkania wspomniał, że po remoncie prezbiterium planowany jest remont Kaplicy Działyńskich, do której będzie można wtedy wchodzić. Dodajmy, że do Kaplicy Działyńskich prowadzą drzwi znajdujące się na zewnątrz kościoła, które są obecnie zamknięte. Jedna z odwiedzających farę osób wspomniała, że ok. 30 lat temu stan techniczny grobowców rodziny Działyńskich pozostawał tak wiele do życzenia, że postanowiono je zasypać.
Wstęp na spacer historyczny kosztował 8 zł za osobę. Środki te zostaną przeznaczone na remont kościoła.
Zobaczcie zdjęcia:
- Procesja Bożego Ciała w parafii pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy
- 32-latek z Płocka miał w plecaku kilka par butów. Ukradł je ze sklepów w Brodnicy
- Takie imprezy i spotkania zorganizowane zostaną w Brodnicy i okolicy 18 i 19 czerwca
- Najlepsze plaże nad Bałtykiem. W te miejsca mieszkańcy Brodnicy jeżdżą na wakacje