Mieszkańcy Grudziądza zapłacą za deszczówkę? Decyzję ostatecznie podejmą radni

PA
Wodociągi kupiły od miasta Grudziądza kanalizację deszczową za 60 mln zł
Wodociągi kupiły od miasta Grudziądza kanalizację deszczową za 60 mln zł Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz /Zdjęcie ilustracyjneNastępne
- Zamiar jest taki, aby za deszczówkę płacili wszyscy, którzy korzystają z tej infrastruktury. Dotyczy to wszystkich mieszkańców - podczas spotkania przy otwarciu nowej linii sortowni odpadów w Zakurzewie, zapowiadał Tomasz Pasikowski prezes "Wodociągów". Jednak konkretne stawki nie padły.

Temat regulowania opłat za deszczówkę przez wszystkich mieszkańców Grudziądza - a nie tylko miasto i przedsiębiorców - wrócił z dwóch powodów. - Zapowiadaliśmy, że po wdrożeniu systemu dokonamy analizy jego funkcjonowania i podzielimy się wnioskami - wyjaśnia prezes Pasikowski. - A ponadto w czerwcu i lipcu była dyskusja z przedsiębiorcami, którzy pisali petycje do Rady Miejskiej Grudziądza i prezydenta kwestionując wysokość stawek. Właściciele firm podnosili też argument, że tylko oni i miasto są obciążeni opłatami.

Przypomnijmy, że dla przedsiębiorców opłatę za korzystanie z infrastruktury deszczowej ustalono na poziomie 2,93 zł netto rocznie za metr kw. powierzchni utwardzonej, a dla miasta 0,59 zł netto rocznie za metr kwadratowy powierzchni zajętej pod drogi publiczne. Z opłat wyłączono tzw. mieszkaniówkę.

Czytaj także

- W związku z tym teraz przedstawiamy władzom miasta nowe propozycje z których wynika, że jest jeszcze przestrzeń by móc mówić o obniżeniu stawki dla przedsiębiorców o ok. 30 procent i zmianie ewentualnego zakresu obowiązywania uchwały w tej sprawie - zapowiada Tomasz Pasikowski.

Ta ewentualna zmiana to rozszerzenie pakietu płatników za deszczówkę o mieszkańców Grudziądza.

- Na razie trwa debata na poziomie klubów radnych i mam nadzieję, że przed końcem roku zapadanie decyzja - mówi prezes Wodociągów. - Staraliśmy się proponować takie rozwiązania, które uwzględnią argumenty przedsiębiorców ale też mieszkańców, wobec których opłata miałaby obowiązywać.

Konkretne stawki nie padły. Prezes Pasikowski jedynie dodał, że mogą być bardzo różne w zależności od powierzchni, która obejmuje infrastrukturę deszczową.

Z informacji uzyskanych od prezesa Pasikowskiego wynika, że ponad 52 proc. obiektów których dotyczy opłata za deszczówkę to powierzchnie należące do miasta, ok. 28 proc. to przedsiębiorstwa, ok. 10 proc. to "mieszkaniówka" i pozostałe.

Czytaj także

Ratowali budżet kosztem przedsiębiorców i... za chwilę pewnie mieszkańców

Przypomnijmy. Pod koniec ub. roku prezydent Grudziądza miał problem z "dopięciem" budżetu. Rozwiązaniem tego problemu miała być sprzedaż Wodociągom infrastruktury wód opadowych i roztopowych. Pod ten cel spółka wyemitowała obligacje za 60 mln zł i uregulowała rachunek z miastem.

Wówczas na grudniowej sesji, uchwałę w sprawie transakcji na linii miasto - Wodociągi do harmonogramu wprowadzono w ostatniej chwili. W głosowaniu 14 radnych Koalicji Obywatelskiej i Sojuszu Obywatelski Grudziądz poparło tę uchwałę, 1 - Arkadiusz Goszka [ówcześnie z KO, obecnie radny niezrzeszony] wstrzymał się od głosu, a 8 radnych PiS - nie dało „zielonego światła” na takie rozwiązanie.
Radni PiS przed głosowaniem podnosili, że wokół tej uchwały jest wiele znaków zapytania, a konsekwencje będą liczone w milionach złotych. W ich ocenie koszty te obciążą „Wodociągi”, a później zostaną przeniesione na mieszkańców w podwyżce opłat. Jak się okazuje, radni PiS mieli rację.

Czytaj także

Radni PiS-u poszli o krok dalej. Kilka dni po sesji grudniowej w ub. roku złożyli zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa polegającego na dopuszczeniu się możliwego nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków co dla „Wodociągów” mogło spowodować szkody majątkowe wielkich rozmiarów.

Jak poinformowała Magdalena Chodyna, zastępca prokuratora rejonowego w Grudziądzu postępowanie jest w toku. Aktualnie wpłynęła opinia rzeczoznawców majątkowych z Warszawy i jest ona poddawana analizie przez prowadzącego sprawę prokuratora.

500+. Będzie zmiana okresu rozliczeniowego

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bardzo ważny radny

"Miasteczko" grudziądzkie kochane, czy jesteś jeszcze z nami - twoimi (niestety) wyborcami z wielkiej Platformy Obywatelskiej, czy już dezerterujesz? Jeśli tak, to zwijaj się do Trójmiasta, bo na nas liczyć nie możesz!

Dodaj ogłoszenie