Na poniedziałkowe spotkanie w gospodarstwie agroturystycznym państwa Ciuruś przy ul. Wieżowej przyszło ok. 70 osób. Na początku uczestnicy zapoznali się z tegorocznymi planami remontowymi i inwestycyjnymi, które zostały zapisane w budżecie miasta. Miejski Zarząd Dróg planuje w tym roku m.in. przebudowę ul. Szczęśliwej na odcinku od Światowida do Mistrza Twardowskiego oraz ul. Na Przełaj od Turystycznej do Wodnej. W lipcu na osiedle wejdą toruńscy wodociągowcy, którzy ułożą sieć wodociągową w ul. Kubusia Puchatka, Serdecznej, Wodnej, Zakosy, Ślicznej, Ładnej, Uroczej, Wakacyjnej, Szczęśliwej, Królewny Śnieżki, Paluszyńskiego, Koguciej, Rodzinnej i na fragmentach ul. Turystycznej. Te inwestycje są częścią drugiego etapu projektu "Gospodarka wodno-ściekowa na terenie aglomeracji Toruń". - Prace zakończą się jeszcze w tym roku - mówi Mieczysław Malinowski z Toruńskich Wodociągów. - W planach jest odtworzenie i wyrównanie kilku dróg gruntowych m.in. ul. Dyngusowej. Te roboty potrwają do końca kwietnia.
Drogi dziurawe jak ser
W drugiej części spotkania tradycyjnie zgłaszali swoje postulaty i zadawali pytania władzom Torunia. Wiele z nich dotyczyło stanu dróg na osiedlu. Mieszkańcy Kaszczorka chcieli się dowiedzieć m.in., kiedy ruszy przebudowa ul. Turystycznej i Na Przełaj. - Ul. Na Przełaj przypomina szwajcarski ser - skarży się jedna z uczestniczek. - Nie da się nią przejechać i przejść.
Pojawiła się też kwestia nieporządku, jaki panuje na terenach zielonych i w lasach na osiedlu. - Dużo śmieci jest na ul. Krajoznawczej, przy której nie ma żadnej posesji - mówi Krzysztof Kołowski, który działa w radzie okręgu Kaszczorek. - Przyjezdni wjeżdżają tam, aby wyrzucić śmieci. Jest tam również wiele opakowań po jedzeniu z fast foodów. Leśnicy na mój wniosek zagrodzili tę drogę od ul. Światowida. Wciąż jest jednak wjazd od ul. Turystycznej.
- Pracuję tu od 20 lat i w tym czasie liczba mieszkańców Kaszczorka urosła z 930 do 2 tys. - zauważa ks. Grzegorz Leśniewski, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaszczorku. - Jak przybywa ludzi, pojawia się więcej problemów.
Zawsze były tu kłopoty z drogami i chodnikami. Boli mnie też to, gdy widzę śmieci w lasach. Choć na osiedlu były prowadzone prace kanalizacyjne, wciąż po opadach na skrzyżowaniu ul. Dożynkowej i Turystycznej, w pobliżu przystanku linii nr 23, tworzą się ogromne kałuże.
Szansa na przedszkole
Jest szansa, że na osiedlu powstanie przedszkole niepubliczne. W tej sprawie głos zabrał na zebraniu radny Przemysław Pawlikowski, który reprezentuje mieszkańców Kaszczorka i wyszedł z pomysłem budowy takiej placówki. - Miasto nie jest w stanie podołać budowie kolejnego przedszkola miejskiego - zaznacza Pawlikowski. - Placówka będzie służyć naszej społeczności oraz mieszkańcom Rubinkowa, Skarpy i okolicznych gmin. Podmiot, który się tym zajmie, zostanie wyłoniony w przetargu.
Pojawiły się też wnioski o ustawienie sygnalizacji na ul. Turystycznej na rogu z Dożynkową, a także oświetlenia na ul. Ładnej, Ślicznej i Uroczej. Uczestnicy zwracali też uwagę na zły stan ul. Turystycznej oraz auta, które jeżdżą po niej zbyt szybko. Większość spraw udało się wyjaśnić podczas spotkania: MZD zagrodzi wjazd w ul. Krajoznawczą, przebudowa ul. Na Przełaj ruszy w drugiej połowie roku, a w najbliższych tygodniach zostanie wyrównana.
Wciąż nie wiadomo, kiedy ruszy przebudowa ul. Turystycznej, która jest częścią drogi wojewódzkiej nr 654 i kluczową arterią w Kaszczorku. - Nie stać nas, aby ponieść całkowite koszty modernizacji traktu - mówi prezydent Michał Zaleski. - Dysponujemy dokumentacją techniczną, ale jako miasto tej wielkości nie mamy szans na środki z Regionalnego Programu Operacyjnego, które rozdziela samorząd województwa.
Dziś odbędzie się kolejne spotkanie z prezydentem Zaleskim - tym razem na Skarpie w Gimnazjum nr 29 przy ul. Kosynierów Kościuszkowskich 6. Jutro zaplanowano zebranie na os. Bielawy-Grębocin w zajeździe Zowit przy ul. Łomżyńskiej 5. Oba zaczną się o godz. 18.00.