Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy postawili na sport, rekreację i bezdomne zwierzaki

Marta Siwicka
W jednej z poprzednich edycji budżetu mieszkańcy wybrali m.in. utworzenie szczeniakarni w schronisku dla zwierząt
W jednej z poprzednich edycji budżetu mieszkańcy wybrali m.in. utworzenie szczeniakarni w schronisku dla zwierząt Sławomir Kowalski
Znamy wyniki głosowania na projektu z budżetu partycypacyjnego. Głosowało prawie 13 tys. torunian. W sumie zrealizowanych zostanie 67 pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców.

- Rozpoczyna się czas, w którym wszystkie projekty będą poddawane formalno-prawnej obróbce przygotowawczej. Niektóre mają charakter inwestycyjny, prawie połowa jest związana ze sportem i rekreacją oraz zielenią i zagospodarowaniem terenu, pozostałe, to inne projekty, np. drogowe, czy związane z kulturą, festynami, z wydarzeniami, które dzieją się na toruńskich osiedlach - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Torunianie okazali się wielkimi miłośnikami zwierząt. W puli ogólnomiejskiej najwięcej głosów zebrały projekty dotyczące remontu kojców dla psów w schronisku, zakupu pojazdu dla Eko Patrolu z wyposażeniem niezbędnym do ratowania zwierząt oraz sterylizacji 300 wolno żyjących kotów.

- Przyjmujemy jako dobry sygnał ze strony mieszkańców, że opieka nad zwierzętami, w tym w szczególności nad zwierzętami bezdomnymi, powinna być szczególnie zauważana w takim mieście jak Toruń. Myślę, że to dobry kierunek, które jest widoczny w polityce miasta - dodaje prezydent Zaleski.

Remont w pałacu Dąmbskich

Kolejne projekty z listy ogólnomiejskiej wiążą się z rekreacją i w sumie ok. 30 proc. wszystkich zwycięskich inicjatyw ma taki charakter.
W ramach budżetu partycypacyjnego powstanie boisko sportowe na Rubinkowie, plaża na Winnicy, ścieżki rowerowe wzdłuż Szosy Lubickiej oraz na Stawkach, tężnia solankowa przy Hospicjum Nadzieja, a także 130 punktów wypoczynku oraz 26 skwerków relaksu rozmieszczonych w całym mieście.

Na pulę projektów ogólnomiejskich przeznaczono 2,12 miliona złotych, zaś na działania lokalne prawie 5 milionów złotych.

W przypadku puli lokalnej na pięciu osiedlach przeszły wszystkie zgłoszone projekty. Tak było w przypadku okręgu Bielawy-Grębocin, gdzie powstanie m.in. park. Podobnie na Bydgoskim Przedmieściu - tam również najwięcej głosów zebrała rewitalizacja parku. Realizacją wszystkich pomysłów cieszyć się będą też mieszkańcy Kaszczorka, którzy głosowali przede wszystkim na Festiwal Drwęcy i kino samochodowe. Również Rudaczanie i Podgórzanie, którzy postawili na zagospodarowanie terenów zielonych, zrealizują wszystkie zgłoszone projekty.

Budżet partycypacyjny działa w Toruniu od 2014 r. i w sumie od tego czasu mieszkańcy wybrali do realizacji 320 zadań na łączną kwotę 40,77 mln zł. W pierwszych latach funkcjonowania budżetu przeważały zadania związane z infrastrukturą i drogami. Natomiast w ostatnich latach przewagę uzyskały inicjatywy dotyczące rekreacji i sportu, a także zieleni i środowiska. Dopiero na kolejnych miejscach znalazły się kwestie drogowe, zwykle drobne jak chodniki, parkingi czy sygnalizacja świetlna.

FLESZ: Autostrady, bramki, systemy płatności - jak ominąć korki?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska