Niestety, to jest bardzo prawdopodobny scenariusz - twierdzi Jakub Żaczek z Komitetu Obrony Praw Lokatorów. - Wszystko przez procedowaną właśnie w Senacie ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości.
Poczekamy jeszcze na Mieszkania Plus [wideo]
- Wprowadza ona tzw. najem instytucjonalny na zasadach, że jeśli ktoś wynajmie mieszkanie na takich zasadach, podpisze oświadczenie w formie aktu notarialnego, w którym zgodzi się wyprowadzić z lokalu w ciągu 14 dni o żądania jego opuszczenia i to bez prawa do lokalu socjalnego. Czyli, że może dość do sytuacji, że wypowiedzenie najmu spowodowane tym, że lokator nie płacił czynszu, bo ciężko zachorował czy nagle stracił pracę, stanie się jednoczenie tytułem prawnym do eksmisji. Natomiast obecnie w takim przypadku trzeba takim osobom zapewnić lokale zastępcze. Lokatorzy "Mieszkań plus" nie będą, niestety, tak chronieni - mówi Żaczek.
Pojawiły się też inne niepokojące informacje - o dalszych wycinkach lasów, gdyby państwu zabrakło terenów pod budowę mieszkań.
- Nie sądzę, by tak się stało - uważa jednak Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości z Home Broker, zajmujący się m.in. "Mieszkaniem plus". - Na 90 procentach działek deweloperskich są jakieś drzewa do wycięcia i to się robi. Nie będzie więc raczej mowy o karczowaniu lasów. Ponadto mieszkania to nie wszystko, bo trzeba by było jeszcze wybudować drogi, przystanki. To dodatkowe koszty. Zresztą, kto by chciał wynająć lokal na odludziu, z dala od pracy i sklepów. Wydaje mi się, że jest to koncepcja szyta na siłę.
Uchwałę w sprawie Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM) rząd przyjął 27 września 2016 roku. Zakłada budowę tanich mieszkań na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz, bez kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu sięgnie ok. 12-24 zł za mkw. W programie preferowane będą rodziny wielodzietne, o niskich dochodach, z niepełnosprawnymi dziećmi.
Program realizuje wyłoniona w Banku Gospodarstwa Krajowego spółka BGK Nieruchomości.
- Aktualnie w kraju trwa budowa ponad 1,2 tys. takich mieszkań, w przygotowaniu jest ich ponad 10 tysięcy - informuje Joanna Chełchowska z BGK Nieruchomości.
W Kujawsko-Pomorskiem na "Mieszkania plus" jeszcze poczekamy.
- Na podstawie zawartych umów w trakcie przygotowań są na razie inwestycje w Toruniu i we Włocławku - dodaje Joanna Chełchowska.
