W konkursie Opus 26 wnioski składać mogli naukowcy posiadający w swoim dorobku co najmniej jedną pracę naukową. Nie stawiano ograniczeń ze względu na doświadczenie w prowadzeniu badań. Nie miał też znaczenia stopień czy tytuł naukowy.
Wnioskowali aż o 2,6 miliardów
O pieniądze z tego projektu starało się 1737 wnioskodawców (na kwotę prawie 2,6 miliarda złotych). Finansowanie uzyskało 267 projektów o łącznej wartości 441 milionów złotych.Wśród laureatów konkursu OPUS znalazło się osiem osób z UMK. Prof. Stanisław Adamiak, z Wydziału Teologicznego poprowadzi dzięki temu badania średniowiecznych zbiorów cudów świętych polskich (812,5 tys. zł), a dr Andrzej Grzywacz badać będzie pochodzenie, dywersyfikację i ewolucję muchówek z rodziny Fanniidae (1,4 mln).
Semantyka, rak i gałki oczne
Prof. Tomaszowi Dariuszowi Jarmużkowi pieniądze posłużą na badanie semantyki opartej na relacji (386 tys.), a prof. Danielowi Lisakowi – na badanie kwantowych efektów zderzeniowych w widmach cząsteczek atmosferycznych (2,6 mln). Prof. Sylwia Studzińska otrzymała grant na badanie metabolizmu leków stosowanych w Polsce do leczenia rdzeniowego zaniku mięśni 2,4 mln), a prof. Maciej Szkulmowski – na badanie nowego systemu śledzenia całych gałek ocznych (1,9 mln). Z grantu cieszyć może się również dr Magdalena Wujak (badania związane z leczeniem niedrobnokomórkowego raka płuc 1,5 mln) oraz jedyny magister w tym gronie - Igor Wysocki (1 mln), który przeprowadzić ma ekonomiczną analizę libertariańskiego systemu prawnego.
SONATA dla doktorów
W konkursie SONATA, skierowany do badaczek i badaczy ze stopniem doktora (uzyskanym od 2 do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem), czworo naukowców z UMK zdobyło pieniądze z tego projektu. Dr Marta Gałyńska zbada przenoszenie ładunku w związkach o mieszanej wartościowości (910 tys.). Dr Katarzyna Grudlewska-Buda z Wydziału Farmaceutycznego skupi się na problemie antybiotykoopornych patogenów (1,1 mln). Dr inż. Grzegorz Kowzan prowadzić będzie badania nad spektroskopią w podczerwieni (1,6 mln zł). Dr Adam Skowyrski z przeanalizuje strukturę algebr triangulacji powierzchni zwartych (536 tys.). powierzchni zwartych
