Ministerstwo nie sfinansuje przelotu pani Alicji z Egiptu do...

  Ministerstwo nie sfinansuje przelotu pani Alicji z Egiptu do Polski. Dlaczego?

  Zdjęcie autora materiału

  Dariusz Nawrocki

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Pani Alicja w egipskim szpitalu

  Pani Alicja w egipskim szpitalu ©Nadesłane/Archiwum rodzinne

  Pani Alicja z Pakości ciągle przebywa w egipskim szpitalu. Czeka na przelot do Polski. Rodzina zbiera pieniądze na jej powrót do domu.
  Pani Alicja w egipskim szpitalu

  Pani Alicja w egipskim szpitalu ©Nadesłane/Archiwum rodzinne

  Pani Alicja jest niepełnosprawną mieszkanką Pakości. Pod koniec 2017 roku postanowiła wyjechać do Egiptu, do znajomych, których poznała przez internet. Nie ubezpieczyła się jednak. Tam jej stan bardzo się pogorszył. Trafiła do szpitala. Teraz potrzebuje ponad 100 tys. zł na leżący transport medyczny z Egiptu do Polski.

  Szczegółowo jej sytuację opisywaliśmy w artykule: Pani Alicja z Pakości czeka na powrót do Polski. W egipskim szpitalu [wideo]

  Ponad tydzień temu Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało nas, że "transport chorej do Polski nie może odbyć się na koszt Skarbu Państwa". Dopytywaliśmy, dlaczego państwo nie możecie sfinansować takiego transportu? Dziś otrzymaliśmy odpowiedź.

  Biuro prasowe MSZ tłumaczy, że konsul RP udziela pomocy w granicach określonych ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. - Prawo konsularne (Dz.U. z 2017 r. poz. 1545, z późn. zm.) oraz z poszanowaniem przepisów kraju urzędowania.

  Tłumaczy, że w tej sprawie "nie zachodzą przesłanki do sfinansowania z budżetu Państwa transportu medycznego dla nieubezpieczonej obywatelki RP m. in. z uwagi na fakt, że:
  1. Nie ma bezpośredniego zagrożenia dla życia lub bezpieczeństwa - chora przebywa w egipskim szpitalu pod opieką personelu medycznego.
  2. Nie zachodzi według lekarzy konieczność nagłego powrotu chorej do Polski.
  3. Służba konsularna RP udzieliła zainteresowanej wsparcia w niezbędnym zakresie - otoczyła opieką jak również zapewniła transport do szpitala - podjęte działania przyczyniły się do wyeliminowania bezpośredniego zagrożenie dla życia i zdrowia.
  4. Pomoc finansowa, zgodnie zobowiązującym prawem, może być udzielona jeżeli osoba trzecia wpłaci na rachunek bankowy urzędu konsularnego, przedstawicielstwa dyplomatycznego Rzeczypospolitej Polskiej albo ministra właściwego do spraw zagranicznych kwotę przeznaczoną dla wnioskodawcy w wysokości stanowiącej równowartość udzielanej pomocy finansowej lub wnioskodawca złoży oświadczenie o zobowiązaniu się do zwrotu całości lub części otrzymanej od konsula kwoty. Wobec tego należy przyjąć, że w pierwszej kolejności pomocy finansowej powinna udzielić rodzina poszkodowanego. Zgodnie z wiedzą MSZ tak się dzieje w tym przypadku - rodzina prowadzi zbiórkę środków na ten cel."


  Tyle ministerstwo. Rodzina rzeczywiście cały czas zbiera pieniądze potrzebne na transport pani Alicji.

  Grzegorz Kaczmarek, wiceprzewodniczący Rady Fundacji K-S-M "Jesteśmy z Wami" na naszą prośbę uruchomił specjalny numer konta, na który można wpłacać pieniądze na transport pani Alicji do Polski. Oto nr konta: 89 1090 1069 0000 0001 3440 3359

  Pieniądze można wpłacać również poprzez zrzutka.pl

  Rodzina pani Alicji prosi naszych Czytelników o pomoc:

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (11) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej