Wybierając ubezpieczenie zwróćmy uwagę, czy obejmuje transport medyczny oraz jaka jest suma ubezpieczenia. To określona w umowie kwota stanowiąca górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela. W razie nagłego zdarzenia (choroby czy wypadku) ubezpieczyciel nie pokrywa szkód przekraczających wartość sumy ubezpieczenia. W Polsce towarzystwa wystawiają nawet polisy z sumą ubezpieczenia wynoszącą 100 tys. euro. Zasada jest taka, że im dalej jedziemy na urlop, tym wyższa powinna być suma ubezpieczenia w naszej polisie.
Zobacz także materiał wideo: Ochrona przed atakiem terrorystycznym w czasie urlopu. Warto wykupić?
Bardzo ważną kwestią jest sprawdzenie ogólnych warunków ubezpieczenia, zapoznanie się z katalogiem wyłączeń z ochrony ubezpieczeniowej i sprawdzenie czy posiadane ubezpieczenie odpowiada charakterowi wyjazdu i miejsca, w które się wybieramy.
Przeczytaj także: Państwo nie zapłaci za przelot chorej pani Alicji z Egiptu do Polski
- Osoby chorujące przewlekle powinny także pamiętać o właściwej tzw. zwyżce składki na wypadek powikłań w związku z chorobą przewlekłą. Cukrzycy, astmatycy czy osoby chorując na serce bezwzględnie potrzebują tego elementu, aby polisa dawała realną ochronę - zaznacza Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.
Za choroby przewlekłe ubezpieczyciele uznają:
- nowotwory,
- choroby układu krążenia,
- choroby wieńcowe,
- cukrzycę,
- epilepsję,
- nadciśnienie,
- silne alergie,
- przewlekłe owrzodzenia.
- Oczywiście osoba chora np. na cukrzycę otrzyma odszkodowanie, jeśli złamię nogę w czasie wędrówki górskiej, nawet jeśli posiada jedynie podstawowe ubezpieczenie turystyczne - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl. - Jeżeli jednak ubezpieczyciel stwierdzi, że dane schorzenie ma jakikolwiek związek z chorobą przewlekłą, towarzystwo nie wypłaci pieniędzy - dodaje Paweł Kuczyński.