Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Misterium Paschalne - rozpamiętujemy mękę, śmierć i zmartwychstanie Chrystusa

(SZCZ)
Dziś księża odnawiają przyrzeczenia kapłańskie
Dziś księża odnawiają przyrzeczenia kapłańskie Fot. Jan Szczutkowski
W Kościele rozpoczyna się dziś święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. To punkt kulminacyjny roku liturgicznego.

Wielki Czwartek to wspomnienie Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii i kapłaństwa. Dziś przed południem w katedrze gnieźnieńskiej księża, podczas tzw. mszy krzyżma,odnowią przyrzeczenia, złożone przed laty w trakcie święceń kapłańskich. Ponadto ks. abp Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński, prymas Polski, poświęci oleje, używane m.in. przy sakramentach chrztu i bierzmowaniu. Wieczorem zaś we wszystkich kościołach zostaną odprawiane Eucharystie, upamiętniające Ostatnią Wieczerzę Pańską.

- Wielki Czwartek to czas refleksji nad tym, czym jest kapłaństwo. Uświadamiamy sobie po raz kolejny, że utożsamiamy się z Chrystusem, że działamy w Jego imieniu. Tak więc kapłaństwo to przede wszystkim służba - stwierdził ks. prałat Leszek Kaczmarek, proboszcz parafii pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu.

W br. to dzień szczególny dla ks. Antoniego Balcerzaka, proboszcza parafii pw. św. Józefa, obchodzącego w tym roku jubileusz 50-lecia kapłaństwa

Wielki Piątek, to jedyny dzień w roku, w którym nie sprawuje się mszy św.. W liturgii słowa naczelne miejsce zajmuje opis Męki Pańskiej oraz adoracja Krzyża. Następnie w procesji zanosi się ciało Chrystusa w monstrancji, przykryte welonem do symbolicznego grobu.Adorację kończy uroczysta procesja rezurekcyjna w sobotę w późnych godzinach wieczornych (21.00, 22.00) lub w niedzielę o godz. 6.00.

W niektórych parafiach liturgia Męki Pańskiej poprzedza nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Jutro o godz. 15.00 wierni przejdą z 2,5-metrowym krzyżem od inowrocławskiego kościoła św. Józefa ulicami Daszyńskiego, Armii Krajowej, Sikorskiego do Krzyża Tysiącleci. Natomiast w Pakości, na kalwarii, będącej sanktuarium Męki Pańskiej, wierni wraz z bp. Wojciechem Polakiem przejdą w procesie między kaplicami, rozmyślając o końcowych dniach Zbawiciela.

W Wielką Sobotę w kościele nie sprawuje się żadnej liturgii. To kolejny dzień smutku po złożeniu Chrystusa do grobu oraz dzień nawiedzenia Grobu Pańskiego i modlitwy. Przed południem kapłani poświęcą pokarmy na wielkanocne stoły, m.in. jajka, symbolizujące nowe życie. Tymi jajkami podzielimy się w niedzielę, składając sobie świąteczne życzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska