Hołd bezbronnym ofiarom wojny w Ukrainie na Starym Rynku w Bydgoszczy

Kapryśna początkowo pogoda nie zniechęciła pielgrzymów z Bydgoszczy oraz innych miejscowości m.in. z Uniejowa, Budzisławia Kościelnego, Niechanowa czy Ślesina, aby w Niedzielę Palmową (10 kwietnia) dotrzeć na fordońskie górki i na bydgoskiej Golgocie XX wieku w Dolinie Śmierci przeżyć duchowo Misterium Męki Pańskiej.
Setki aktorów oraz drugie tyle osób zaangażowanych od strony technicznej w organizację tego wielkiego plenerowego widowiska - ze scenografią, nagłośnieniem czy efektami świetlnymi - mimo pogodowych wyzwań, stanęło na wysokości zadania już po raz 21.
W tym roku uczestnicy Misterium mogli także do godz. 21 w ciszy pomodlić się w specjalnym Namiocie Adoracji Najświętszego Sakramentu, który był ustawiony przy XII stacji Drogi Krzyżowej - przy bramie na szycie górek fordońskich.
Posilić się i rozgrzać można było przy stoiskach, na których za dobrowolną ofiarę serwowano pyszne ciasto oraz kawę i herbatę. Było także stoisko z pamiątkami z tego wydarzenia.
Drugie wystawienie Misterium odbyło się tego samego dnia - o godz. 20.
Dla fordońskie Misterium co roku jest pisany nowy scenariusz, w którym męka Chrystusa, Jego śmierć i zmartwychwstanie zostaje wplecione w perspektywę współczesnych wydarzeń. Tegoroczne Misterium odnosiło się do Synodu, a także 20. rocznicy śmierci ks. Zygmunta Trybowskiego (25.12.2022 r.) - budowniczego kościoła i pierwszego proboszcza parafii pw. Matki Boskiej Królowej Męczenników.
Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci - miejscu, gdzie we wrześniu 1939 roku 1200 mieszkańców zginęło z rąk nazistowskich Niemców - odbywa się, co roku, od 2001 - za wyjątkiem dwóch ostatnich pandemicznych lat, kiedy to Misterium miało najpierw formułę online, a następnie słuchowiska.