MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik w Dolinie Śmierci w Bydgoszczy w coraz gorszym stanie. Jeden z "kłosów" się przechylił

Krzysztof Wypijewski
Krzysztof Wypijewski
Pomnik w Dolinie Śmierci w Fordonie jest uszkodzony - jeden z "kłosów" niebezpiecznie się przechylił. Dostęp do niego ograniczają szykany i taśmy. Zobacz więcej zdjęć >>>
Pomnik w Dolinie Śmierci w Fordonie jest uszkodzony - jeden z "kłosów" niebezpiecznie się przechylił. Dostęp do niego ograniczają szykany i taśmy. Zobacz więcej zdjęć >>>Mikołaj Romanowski
Pomnik ku czci pomordowanych w 1939 roku mieszkańców Bydgoszczy i okolic przez niemieckich nazistów, ma już blisko 50 lat. Ratusz zapewnia, że w tegorocznym budżecie są zabezpieczone finanse na bieżące utrzymanie obiektu.

Dolina Śmierci to miejsce masowego mordu i jednocześnie grobu mieszkańców Bydgoszczy i okolic wymordowanych jesienią 1939 roku przez członków pomorskiego oddziału Selbstschutzu oraz SS-manów z oddziału Einsatzkommando 16. Jest największą mogiłą zbiorową na terenie grodu nad Brdą, a zarazem stanowi najbardziej znany symbol martyrologii mieszkańców miasta. Tu zamordowanych i zakopanych w masowych grobach zostało od 1200 do 1400 Polaków i Żydów.

Konkurs na pomnik ogłoszono w 1974 roku, wygrał projekt autorstwa Józefa Makowskiego. Odsłonięcie nastąpiło 31 sierpnia 1975 r.

Pomnik w Dolinie Śmierci jest uszkodzony:

„Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce do wyeksponowania, niestety, smutnego pomnika. Marzyłem o wzniesieniu jak najwyżej ponad miasto akcentu architektonicznego. Zaprojektowałem go z dwudziestosiedmiometrowych rur, które nazwałem łodygami, zakończonymi rozkwitającymi pękami kwiatów. U samej podstawy tego pomnika - śmierć, a na samej górze - rozkwitające życie” - opisywał autor projektu.

Pomnik wraz z Doliną stanowi kompleks martyrologiczny, w który wkomponowano alejki, rzeźby, symboliczne groby i tablice pamiątkowe. Odbywają się tam coroczne uroczystości patriotyczne i religijne: apele poległych, Drogi Krzyżowe, procesje oraz misteria Męki Pańskiej.

Niestety, kompleks nie jest w najlepszym stanie, a pomnik wręcz woła o remont. W ostatnich dniach, jedna z łodyg uległa uszkodzeniu i niebezpiecznie się przechyliła. Teren wokół został ogrodzony taśmami.

Miejski konserwator zabytków prowadzi negocjacje z firmami, które mogą podjąć się naprawy. Bydgoski ratusz zapewnia, że w tegorocznym budżecie zabezpieczone są pieniądze na bieżące utrzymanie obiektu.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pomnik w Dolinie Śmierci w Bydgoszczy w coraz gorszym stanie. Jeden z "kłosów" się przechylił - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska