Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mistrz kontrabasu pochodzi z Włocławka

Redakcja
Wojciech Alabrudziński
Szymon Marciniak uznawany jest za jednego z najwybitniejszych młodych solistów-wirtuozów kontrabasu na świecie.

Koncertował pan niedawno w Hong Kongu. Po raz pierwszy w pana karierze?

W Hong Kongu, jak również w ogóle w Azji, koncertowałem po raz pierwszy! W lutym byłem tam przez około tydzień, koncertowałem z orkiestrą młodzieżową MOY (Music for Our Young Foundation). Fundację jak i orkiestrę założył pan Gordon Siu, niegdyś wysoko postawiony urzędnik rządowy z wykształceniem muzycznym. To niezwykle szlachetna incjatywa, dzięki której dzieci z biednych rodzin mają możliwość uczenia się gry na instrumencie i zdobywania edukacji muzycznej a także doświadczenia w grze zespołowej. Z orkiestrą MOY na uroczystym koncercie wykonywałem "Melodie Cygańskie" Pablo de Sarasate ("Zigeunerweisen" op 20, w oryginale na skrzypce). Ponadto zagrałem 3 recitale z fortepianem jak również utworami solowymi. Program był bardzo różnorodny, od transkrypcji Suit wiolonczelowych Bacha aż po romantyczne miniatury i utwory XX-wieczne. Dodatkowo udzieliłem też kursu mistrzowskiego na zaproszenie Edmonda Cheng, nauczyciela kontrabasu, w jego własnej szkole muzycznej Edmond Cheng's Music Center w Hong Kongu. Byłem fantastycznie i niezwykle gościnnie przyjęty przez moich gospodarzy w Hong Kongu i mam nadzieję, że nie była to ostatnia wizyta.

Wydał pan kolejną płytę - z jakim repertuarem?

W lutym tego roku ukazała się moja najnowsza płyta- tym razem jako wydawnictwo podwójne, bo nie tylko na CD lecz również na DVD. Obie płyty zawierają premierowe kompozycje na kontrabas i fortepian:
Richard Dubugnon (ur. 1968) Sonata op 44 (2009)
Lu Shang (ur. 1992) "Fantasy Higgs Boson" (2014)
Frank Proto (ur. 1941) Sonata No 3 (2015)
Chiel Meijering (ur 1954) "The Ultimate Workout" (2012) (pierwsza część utworu jako tzw. bis)

Utwory Shanga Lu i Franka Proto są premierowe. "Fantasy Higgs Boson" wygrała konkurs kompozytorski na kompozycję na kontrabas im D. Waltera (ISB David Walter Composition Competition) w 2014 roku, miałem przyjemność być jednym z jego jurorów. Utwory F Proto oraz Ch. Meijeringa są kompozycjami dedykowanymi dla mnie. Frank Proto był również inicjatorem tego projektu nagraniowego oraz jego prawdziwym "ojcem" od początku do końca- sam wyprodukował oraz wydał DVD oraz CD, zajął się również montażem całego materiału, za co chylę mu czoła!

"Ultimate Workout" Meijeringa jest być może znany z koncertowych wykonań (również włocławskiej publiczności, wykonywałem ten utwór podczas koncertów w muzeum Diecezjalnym w 2014 roku) oraz bywalcom na You Tube. Płytę miałem przyjemność nagrać z Evanem Mitchellem evanmitchell.net pianistą amerykańskim na stałe mieszkającym w Teksasie. Pierwszy raz występowaliśmy wspólnie 2 lata temu w trakcie TCU Bass Festival w Fort Worth (Teksas). Poza samym godzinnym recitalem przedstawiającym 4 nowe kompozycje, płyta DVD zawiera również liczne materiały dodatkowe: wywiady z muzykami oraz wszystkimi kompozytorami oraz inne dodatkowe materiały. O ile niektóre z kompozycji były już grywane na żywo, żadna z nich nie była wcześniej zarejestrowana na płycie.

Muzyka współczesna bywa określana jako trudna dla tzw. zwykłego zjadacza chleba. Jak zachęciłby pan do jej słuchania?

Powszechnie wiadomo, że nawet wytrawnym melomanom włos się na głowie jeży gdy słyszy hasło muzyka współczesna lub widzi że utwór został napisany po roku 1950-tym. Zapewne muzyka współczesna kojarzy się wielu z ciężkostrawną awangardą. piskami. trzaskami i innymi dziwnymi dźwiękami. Rzeczywistość jest inna. Na pewno tego rodzaju awangarda była częścią twórczości XX-wiecznej, zwłaszcza w Europie po wojnie, my mamy jednak XXI wiek i muzyka współczesna może być czymkolwiek, szczególnie w czasach dzisiejszych, gdy kultura jest tak przemieszana i zglobalizowana.

Na mojej najnowszej płycie znajdziecie Państwo wspaniałe kompozycje w tonalnym późno romantycznym stylu, z elementami jazzu (szczególnie Frank Proto, rodowity nowojorczyk, dorastający w latach 50 i 60, który ma we krwi zarówno Gershwina i Charliego Parkera jak i muzykę poważną), elementy rocka i popu są bardzo obecne u Chiela Meijeringa. Nutkę muzyki etnicznej i Skriabinowskiego ekspresjonizmu znajdą Państwo w utworze Lu Shanga , a odrobinę francuskiego impresjonizmu w bardzo ekspresyjnej Sonacie R. Dubugnona. W tym godzinnym recitalu nie ma ani jednego "trzeszcząco-piszczącego" utworu, jest za to bardzo różnorodny program, ukazujący wiele możliwości duetu kontrabas-fortepian oraz kompozytorów którzy wychodzą daleko poza obowiązujące schematy. Zabrzmi to nieskromnie, ale uważam że to bardzo ciekawa płyta!


Jakie ma pan najbliższe plany koncertowe? Kiedy (ewentualnie) koncert we Włocławku?

W najbliższym czasie raczej skupię się na Niemczech, Holandii i reszcie Europy. W sierpniu po raz drugi będę gościem festiwali kameralnych Orlando w Holandii oraz Giverny we Francji. We wrześniu wystąpię na międzynarodowej konwencji kontrabasowej w Pradze, gdzie mam zamiar zrealizować Europejskie prawykonania utworów obecnych na DVD: Sonaty Franka Proto oraz "Fantasy Higgs Boson" Lu Shanga. Przyszłych koncertów we Włocławku nie wykluczam! Ponieważ jednak nie koncertuję tu często i występy we Włocławku traktuję zawsze jako szczególne, chciałbym następnym razem zaproponować coś zupełnie nowego - tylko wtedy będzie mieć to sens.

Szymon Marciniak jest absolwentem IV LO im. K.K. Baczyńskiego i Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku. Stypendysta Anwilu, uczeń prof. Wenancjusza Kurzawy, najpierw w kraju o potem w Dusseldorfie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska