Mistrzostwa Polski na ergometrze: Wioślarze z regionu zdobyli 13 medali!

KAZIMIERZ FIUT z Wrocławia
Na zdjęciu (od lewej): słabowidzący Krzysztof Pikulski, trener Andrzej Mazurowicz, słabo-widząca Barbara Grocholska-Borkowska, Kazimierz Fiut, opiekun młodzieży słabowidzącej i niewidomej, wychowawca w OSW im. L. Braill’a, słabowidzący Tomasz Kwiatkowski, Anna Rudnicka, studentka Collegium Medicum, na wózkach (od lewej): Bartosz Gralla, student WSG i Leszek Niewiarowski. fot. Tomasz Żurawski
Młodzi wioślarze Wisły Grudziądz zdobywając trzy medale w 20. międzynarodowych mistrzostwach Polski w wiosłowaniu na ergometrze zajęli 2. miejsce w klasyfikacji klubowej. Triumfowała LOTTO/Bydgostia.

Mistrzostwa we wrocławskiej hali Orbita rozpoczęły się od rywalizacji juniorek i juniorów. Świetnie spisali się przedstawiciele Wisły Grudziądz.

Rosną następcy Magdy

Wicemistrzynią została Marta Wieliczko (córka Małgorzaty Dłużewskiej-Wieliczko, srebrnej medalistki IO z Moskwy), zaś brązową medalistką - Marta Plutowska. Na 9. miejscu rywalizację na 2000 m ukończyła trzecia z wioślarek Wisły Iga Beh-rendt, a tuż przed nią finiszowała Agata Mończak (Bydgostia). W biegu juniorów grudziądzanie zanotowali kolejny sukces. Złoty medal przypadł bowiem Karolowi Leszczyńskiemu, zaś 4. i 5. miejsce Piotrowi Pilew-skiemu i Damianowi Fehlau. Wicemistrzem został Mirosław Ziętarski (AZS UMK SMS Energa Toruń), 7. Był Michał Klorek, a 8. Andrzej Stafiński (obaj BTW). - Rosną nam następcy Magdy Fularczyk czy Macieja Mattika - mówił z dumą Henryk Wichrowski, prezes Wisły.

Drużynowe zwycięstwo - jeden medal

Tradycyjnie zwycięstwo drużynowe przypadło ekipie LOTTO/Bydgostii, lecz wioślarze tego klubu zdobyli, poza niepełnosprawnymi, tylko jeden medal. Na najniższym stopniu podium stanął w biegu seniorów Litwin Saulius Ritter - 5.55,6. Wygrał Białorusin Paweł Szur-miej - 5.50,8 przed Maciejem Siejkowskim - 5.53,0. W mistrzostwach w komplecie stanęli na starcie kandydaci do reprezentacyjnej ósemki i czwórki. Najwyższe - 5. miejsce - zajął Michał Szpakowski (Zawisza) - 5.58,3, na 7. uplasowali się Piotr Hojka i Mikołaj Burda (Bydgostia) - 5.59,9 zaś na 10. wracający po kontuzji ich klubowy kolega Wojciech Gutorski - 6.02,9. Popularny Gucio wyprzedził m.in. Rafała Hejmeja (13. - 6.04,5) i Piotra Juszczaka (22. -6.10,1).

- To pierwszy sprawdzian pracy jaką zawodnicy wykonali w klubach. Następny, już po zgrupowaniu odbędzie się na początku marca w Bydgoszczy, podczas mistrzostw miasta. Wówczas dokonam pierwszych ocen - zdradził Wojciech Jankowski, trener odpowiedzialny za wiosła długie.

W biegu seniorek zdecydowane zwycięstwo odniosła Agata Gramatyka (AZS AWF Warszawa)- 6.47,1 wyprzedzając Katarzynę Wołnę z WTW Włocławek - 6.55,6. Piąta była Litwina Linda Salltyte - 6.58,7, zaś na wysokim 7. miejscu niedawna juniorka Monika Ciaciuch (obie Byd-gostia) - 7.10,5.

W wadze lekkiej bez Sycza i Pawełczaka

W wadze lekkiej u mężczyzn wioślarze z regionu zdobyli brąz, a uczynił to Artur Mikołajczewski z Gopła Kruszwica z czasem 6.16,8 Do srebra zabrakło mu 0,1, a do złota 0,3 sekundy. Medaliści mistrzostw świata i Europy Łukasz Siemion, Miłosz Bernatajtys (Bydgostia) i Łukasz Pawłowski (AZS UMK Energa) uplasowali się odpowiednio na 5., 10. i 13. miejscu. - Zawodnicy startowali z marszu, bezpośrednio po zgrupowaniu, więc trudno było oczekiwać olśniewających rezultatów - tłumaczył Marian Drażdżewski, trener kadry.

Na starcie zabrakło zapowiadanych Roberta Sycza, Bartka Pawełczaka i Pawła Rańdy. - Co do Sycza, to, niestety, odezwał się kręgosłup, Rańdę zmogła grypa, a Pawełczaka, ze względu na stan zapalny więzadeł kolanowych, sam przed biegiem wycofałem z rywalizacji - wyjaśnił szkoleniowiec.

Maks niepełnosprawnych

W mistrzostwach o medale walczyli też niepełnosprawni. Doskonale wypadła szóstka zawodników LOTTO/Bydgostii, prowadzona przez trenera Andrzeja Mazurowicza, która zdobyła 4 złote i 2 srebrne krążki.

W kategorii LTA (ręce-tułów-nogi) zwyciężyli Barbara Grocholska-Borkowska i Krzysztof Pikulski, a 2. miejsca przypadły Annie Rudnickiej i Tomaszowi Kwiatkowskiemu. W AS (ręce) wygrał Leszek Niewiarowski, w TA (ręce-tułów) Bartosz Gralla.

- Cieszą szczególnie miejsca i czasy w kategorii LTA. Swoje rekordy życiowe poprawili Rudnicka (3.55,3), Pikulski (3.03,7) i Kwiatkowski (3.05.0), zaś Borkowska, wicemistrzyni Europy z Paryża nie była zmuszona do maksymalnego wysiłku. Wszyscy potwierdzili swoje aspiracje do reprezentacyjnej czwórki. Przed dwójką debiutantów wiosłujących w AS i TA jeszcze sporo pracy, aby myśleć o międzynarodowych sukcesach - ocenił Mazurowicz.

Punktacja klubowa: 1. LOTTO/Bydgostia - 219, 2. Wisła - 117, 3. Posnania - 90, 7. AZSUMK Energa - 50, 10. BTW - 43.