Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mistrzynie sportu rozmawiały o depresji i wypaleniu. "To bardzo poważny problem"

Stanisław Moneta
Otylia Jędrzejczak do rozmowy zaprosiła Agnieszkę Kobus-Zawojską i Oktawię Nowacką, a także dr Anetę Górską-Kot
Otylia Jędrzejczak do rozmowy zaprosiła Agnieszkę Kobus-Zawojską i Oktawię Nowacką, a także dr Anetę Górską-Kot Łukasz Szeląg
Depresja i wypalenie były tematem przewodnim ostatniej tegorocznej odsłony programu „Sport jest Kobietą – Śniadanie Mistrzyń”. Otylia Jędrzejczak do rozmowy zaprosiła dwie inne wielkie sportsmenki i medalistki olimpijskie Agnieszkę Kobus-Zawojską i Oktawię Nowacką, a także dr Anetę Górską-Kot, ordynator oddziału pediatrycznego w Szpitalu Dziecięcym im. prof. dra med. Jana Bogdanowicza w Warszawie.

Pierwotnie spotkanie miało odbyć się pod koniec listopada w Zduńskiej Woli, ale, w związku z dużą liczbą zakażeń koronawirusem zostało odwołane i przeniesione do Internetu. Programu można było wysłuchać w piątkowy poranek na kanale Fundacji Otylii Jędrzejczak w portalu YouTube.

– „Sport jest kobietą. Śniadanie Mistrzyń” to projekt, który został stworzony po to, żeby łączyć pokolenia, żeby pokazywać, że bez względu na wiek aktywność fizyczna jest ważna, ale też, by pokazywać nam problemy życia codziennego. Tematy, które poruszaliśmy w tym roku, to budowanie relacji w zespole oraz nowoczesne technologie w naszym życiu i uzależnienia od nich. Teraz poruszyliśmy temat wypalenia zawodowego i depresji w życiu codziennym i w sporcie – mówi Otylia Jędrzejczak.

Oktawia Nowacka, medalistka igrzysk olimpijskich, półtora roku temu przyznała, że zmaga się wypaleniem zawodowym. – Dziś coraz więcej światowej klasy sportowców mówi o depresji, czy wypaleniu. To jest ważne w kontekście młodych zawodników, którzy jeszcze nie wiedzą czego się spodziewać po dużym sukcesie sportowym. Wszyscy się spodziewamy, że po osiągnięciu największego sukcesu sportowego teraz będzie już tylko super, życie będzie usłane różami, a zazwyczaj okazuje się, że jest w dokładnie odwrotnie – mówi Nowacka.

Agnieszka Kobus-Zawojska, która kilka miesięcy temu wróciła z Tokio ze swoim drugim medalem olimpijskim, podkreśla, jak ważną rolę w dzisiejszym sporcie pełni psycholog.

– Gdyby nie pomoc psychologa, to ja bym po prostu nie pojechała do Tokio. To jest bardzo ważne, by nikt nie znalazł się w takiej sytuacji jak ja, gdy na trzy miesiące przed igrzyskami nie wiedziałam, czy chcę na nie jechać. Nie jesteśmy jakimiś herosami, jesteśmy zwykłymi ludźmi, którzy zmagają się z różnymi problemami – mówi Kobus-Zawojska.

ZOBACZ TEŻ:

Uczestnicząca w spotkaniu dr Aneta Górska-Kot podkreślała, jak ważny jest sport dla dzieci, które w dobie pandemii, co przekłada się na bardzo utrudnione kontakty międzyludzkie, mają olbrzymie kłopoty psychiczne.

– Nie ma dnia, żebyśmy na nasz oddział nie przyjmowali dziecka po próbie samobójczej, a przecież jesteśmy oddziałem pediatrycznym, a nie psychiatrycznym. Kiedyś tego nie było. Mamy m.in. dwie dziewczynki cierpiące na anoreksję, które musimy dokarmić, żeby ich mózg był gotowy na psychoterapię. Depresja to jest choroba, w której jest obniżony nastrój, obniżony napęd, jest dużo lęku i autodestrukcji, a te dzieci nie czują, że mają coś, dla czego warto byłoby żyć. Psa, którego trzeba nakarmić i dla niego chcę żyć, czy książek, które chce przeczytać i świata, który chce zobaczyć. Sport może być takim elementem motywującym do życia – wymienia dr Górska-Kot.

Pomysłodawcą i organizatorem projektu „Sport jest Kobietą – Śniadanie Mistrzyń” jest Fundacja Otylii Jędrzejczak. Warsztaty dofinansowane są przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, miasto Zduńska Wola oraz firmy CityMotors Gdańsk i NesVita. – Śniadanie Mistrzyń jest dla nas szczególnie ważne. Bardzo się cieszę, że zarówno miasta, które były naszymi partnerami w tym projekcie, jak i Ministerstwo Sportu i Turystyki przychylnie patrzyły zawsze na wszystkie projekty realizowane przez fundację Otylii Jędrzejczak – dodaje najlepsza zawodniczka w historii polskiego pływania.

Piątkowe „Śniadanie Mistrzyń” było ostatnim tegorocznym projektem Fundacji Otylii Jędrzejczak. Prowadzona przez mistrzynię olimpijską fundacja, oprócz spotkań w ramach tego projektu, zrealizowała cykl warsztatów dla młodych adeptów pływania „Otylia Swim Tour”, trzy zawody pływackie „Otylia Swim Cup”, specjalne lekcje wychowania fizycznego pod nazwą „Mistrzynie w Szkołach” oraz zajęcia propagujące bezpieczeństwo nad wodą „Zero jest OK”. Ponadto fundacja prowadzi projekt Narodowej Akademii Pływania, której beneficjentami jest ponad trzy tysiące młodych pływaków i ponad stu trenerów.

Trwa głosowanie...

Czy na igrzyskach w Paryżu Polacy zdobędą więcej medali niż w Tokio?

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mistrzynie sportu rozmawiały o depresji i wypaleniu. "To bardzo poważny problem" - Sportowy24

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska