Podczas najbliższej sesji radni podejmą uchwałę w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za rok 2008. Z raportu przygotowanego przez członków MKRPA dowiedzą się, że w mieście, nie brakuje problemów ściśle powiązanych z nadużywaniem alkoholu.
Nałogowo pije 340 osób, współuzależnionych jest 650 lipnowian, zaś 630 dzieci wychowuje się w rodzinach dotkniętych problemem alkoholowym. Co czwarte dziecko z patologicznej rodziny może być w sytuacji zagrożenia zdrowia, a nawet i życia!
Optymistyczne nie są także wyniki ankiet przeprowadzonych wśród lipnowskiej młodzieży, która po alkohol sięga coraz szybciej i coraz częściej. Spośród siedmiu pijanych nieletnich, którzy w ubiegłym roku wpadli w ręce policji, aż sześciu złamało pod wpływem alkoholu prawo.
Nadużywaniu alkoholu towarzyszą zazwyczaj problemy materialne. Z danych Miejskiego Ośrodka pomocy rodzinie wynika, że z pomocy społecznej skorzystało 270 rodzin dotkniętych alkoholizmem, narkomanią bądź przemocą. Łącznie na pomoc dla nich wydano ponad 706 tys. zł z miejskiego budżetu.
Wielu lipnowian, wciąż nie waha się wsiąść za kierownicę po kieliszku. Policjanci zatrzymali w ubiegłym roku 105 nietrzeźwych kierowców. Zabezpieczyli 72 litry alkoholu niewiadomego pochodzenia i objęli nadzorem dzielnicowych 51 rodzin patologicznych zagrożonych przemocą i alkoholizmem. Sporządzili dziewięć aktów oskarżenia przeciwko osobom znęcającym się nad rodzinom pod wpływem alkoholu.
- W największym nasileniu problem ten występuje wśród mieszkańców rejopnu ulic Komunalnej, Sierakowskiego, Kilińskiego i placu Dekerta - mówi komisarz Anna Kochowicz. - Na tych rejonach koncentrujemy uwagę. Dzielnicowi na bieżąco współpracują między innymi ze szkołami i kuratorami sądowymi.
W Lipnie działają trzy punkty konsultacyjne dla osób uzależnionych, grupa wsparcia AA i poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Za działania związane z zapobieganiem alkoholizmowi odpowiedzialna jest Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.