Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież z Pokrzydowa w gminie Zbiczno maluje obrazy. Dostali zaproszenie do programu Elżbiety Jaworowicz

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Od lewej: Antoni Trzebiatowski i Wiktoria Falkowska prezentują swoje prace
Od lewej: Antoni Trzebiatowski i Wiktoria Falkowska prezentują swoje prace Karina Knorps-Tuszyńska
16-letni Antoni Trzebiatowski i 16-letnia Wiktoria Falkowska, mieszkający w Pokrzydowie w gminie Zbiczno w powiecie brodnickim są przyjaciółmi, których łączy zamiłowanie do sztuki. Wspólnie sprzedają namalowane przez siebie obrazy, a dochód z tej sprzedaży przeznaczają na cele charytatywne.

Rowerowe Kujawsko-Pomorskie sezon 2 odcinek 4:

od 16 lat

16-letni Antoni Trzebiatowski zdradził nam, że malowaniem zajmuje się od V klasy szkoły podstawowej. Najpierw poświęcał się malowaniu krajobrazów, gór, lasów (wszystkie tego typu obrazy jego autorstwa zostały przekazane na aukcje charytatywne), a obecnie interesuje się stylem nowoczesnym, sztuką abstrakcyjną. Pokazał nam obraz z farby olejnej z płatkami złota, który malował aż przez dwa tygodnie. Jego obrazy są bardzo pracochłonne i czasochłonne.

16-letnia Wiktoria Falkowska przekazała nam, że jej zamiłowanie do malowania zrodziło się odkąd już jako dziecko nauczyła się trzymać w dłoni przybory plastyczne. Z większym zaangażowaniem maluje natomiast od IV klasy "podstawówki", od tego czasu biorąc udział w licznych konkursach plastycznych, m.in. na szczeblu wojewódzkim i je wygrywając. Swój talent odziedziczyła po tacie. Jak zdradziła Wiktoria Falkowska, maluje wszystko, ale najbardziej lubi emocje, uczucia, tak, żeby obraz, który namaluje miał głębszy, ukryty sens. Obrazy Wiktorii mają zmuszać do refleksji, a nie być zwykłymi maziajami.

Dla przykładu, Wiktoria pokazała nam jeden z obrazów, na którym namalowany był uśmiech pociągany nitkami. Tytuł tego obrazu to "Uśmiechnij się". Jak zauważyła 16-latka, są takie dni, gdy człowiek nie chce się uśmiechać, ale społeczeństwo i tak wywiera na niego presję i każdego dnia próbuje wymusić uśmiech.

Karolina Dembek, mama Wiktorii Falkowskiej podkreśliła podczas rozmowy z "Pomorską", że Antoni i Wiktoria sprzedają i wystawiają na licytacje charytatywne swoje obrazy i wtedy całkowity dochód z tej sprzedaży przekazany jest na pomoc chorym osobom. Dotychczas przekazali swoje obrazy, aby pomóc m.in. rocznej Majce Skrzynieckiej z gminy Golub-Dobrzyń, u której zdiagnozowano rdzeniowy zanik mięśni czy 7-letniemu Kacprowi Figlewskiemu z Brodnicy, który zachorował na ostrą białaczkę limfoblastyczną.

Co ciekawe, Antoni Trzebiatowski i Wiktoria Falkowska byli o krok od udziału w programie "Sprawa dla reportera" Elżbiety Jaworowicz, emitowanego przez TVP. Gdy Karolina Dembek, mama Wiktorii Falkowskiej wraz z Joanną Skrzyniecką, mamą rocznej, wspomnianej wcześniej Mai Skrzynieckiej, były w Warszawie, aby za pośrednictwem telewizji prosić o pomoc dla Majki, to spotkały Izabelę Mateńkę, dziennikarza dokumentalistę w tym programie, która natychmiast po zobaczeniu obrazów młodzieży z Pokrzydowa powiedziała, że chce ich widzieć w programie "Sprawa dla reportera". Do nagrania ostatecznie nie doszło, ponieważ wcześniej udało się zebrać potrzebne na leczenie Mai Skrzynieckiej pieniądze.

Zdarza się, że Antoni Trzebiatowski i Wiktoria Falkowska wspólnie malują obrazy. Wspólnie też przekazują je na cele charytatywne, aby pomóc innym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska