
Dwie kolejne firmy deklarują kierownie pracami w 15 takich obiektach. Ich oferty są za to droższe: bydgoski Ebud-Przemysłówka wycenił swoją ofertę na 97,5 mln zł; natomiast konsorcjum Alstal Grupa Budowlana i AGB Budownictwo z Jacewa - aż na 98,2 miliona złotych. Wszystkie firmy, które złożyły oferty, zapewniają 7-letni okres rękojmi za wady.

Na prace budowlano - konserwatorskie i adaptacyjne w Spichrzu Zbożowym miasto dostało 15 mln unijnego dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Oferta Budimexu Warszawa opiewa na kwotę 92 mln zł. Firma deklaruje też największe doświadczenie wkierowaniu pracami budowlano-konserwatorskimi w obiektach wpisanych do rejestru zabytków - ma za sobą 35 takich inwestycji.

Miasto jest właścicielem Młynów Rothera od końca 2013 roku.
Prezydent Rafał Bruski jest zdania, że ten czas został bardzo dobrze wykorzystany.
- Przeprowadziliśmy podstawowe prace konserwatorsko-zabezpieczające zabytek przed dalszą degradacją. Przygotowaliśmy ambitny projekt i zdobyliśmy dofinansowanie unijne. Teraz możemy zlecać wykonanie dużych prac budowlanych. Są one niezbędne do tego, by mówić o pełnej rewitalizacji salonu Bydgoszczy.

Bdgoski ratusz skrupulatnie wymienia, co do tej pory zrobiono. - Zakres prac zrealizowanych w Spichrzu Zbożowym był największy. W ich skład wchodziła między innymi wymiana uszkodzonych elementów więźby oraz pokrycia i poszycia dachowego; oczyszczenie kamiennych murów fundamentowych oraz ich renowacja oraz cokołu kamiennego, z którego usunięto rośliny, naleciałości, zbędne śruby i haki itp. Mur natomiast poddano m.in. dezynfekcji, uzupełniono ubytki, wymieniono spoiny.