Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniej uprzedzeń wobec homoseksualistów przez lekturę

I
sxc
Toruńskie Stowarzyszenie "Pracownia Różnorodności“ przekaże Książnicy Kopernikańskiej dziesiątki książek związanych m.in. z osobami biseksualnymi, lesbijkami i gejami.

To pomysł na uczczenie 4 lat działalności antyhomofobicznej w mieście.

Cztery lata temu, w lutym 2006 roku, powstał w Toruniu nieformalny oddział warszawskiego stowarzyszenia gejów i lesbijek: KPH. Grupa działająca w Toruniu szybko się rozwinęła i wkrótce założyła własne stowarzyszenie pn. "Pracownia Różnorodności“. Przez cztery lata grupa zaznaczyła swoją obecność w życiu kulturalno-społecznym miasta organizując wystawy (“Co gej/lesbijka robi w łóżku?“, "Friki, glorie i fantasmagorie“), koncerty (Dick4Dick, DaBoyz), debaty polityczne, happeningi (Dzień Milczenia, Poradnia Antyhomofobiczna) oraz trzy festiwale kultury queer.

Stowarzyszenie współpracuje z podobną organizacją z miasta siostrzanego Torunia - Lejdy (Holandia), oraz z innymi organizacjami LGBTQ (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i queer) w całym kraju.

Z okazji czterolecia działalności stowarzyszenie postanowiło wzbogacić księgozbiór Książnicy Kopernikańskiej o wiele tytułów dotyczących życia osób LGBTQ. Na liście książek, które przekaże "Pracownia Różnorodności“ znajdują się bardzo różnorodne pozycje: od historii homoseksualności “Chrześcijaństwo, tolerancja społeczna i homoseksualność. Geje i lesbijki w Europie Zachodniej od początku ery chrześcijańskiej do końca XIV wieku“ Johna Boswella, poprzez literaturę piękną "Berek“ Marcina Szczygła, biografie "Waldorff. Ostatni baron Peerelu“ Mariusza Urbanka i wiele innych. - Chcemy, żeby każda osoba mogła skorzystać z tych książek i dlatego przekazujemy je do bibliotece dostępnej dla wszystkich w mieście - mówi Ola Skonieczka z zarządu "Pracowni Różnorodności“. - Większości tych pozycji nie było dotychczas w toruńskich bibliotekach. Osoby LGBTQ zawsze żyły w społeczeństwie. Chcemy, żeby wiedza o ich życiu oraz twórczości była bardziej dostępna. To na pewno zmniejszy uprzedzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska