Konkurs, którego organizatorami są Muzeum Historyczno-Etnograficzne i Towarzystwo Przyjaciół Muzeum, organizowany i oceniany jest co dwa lata. W tym roku przypadła jego piąta edycja, na którą prace przysłało 23 autorów reprezentujących siedem województw. Twórcy pokazali trzy rodzaje prac od małych, które mogłyby znaleźć pod choinką czy być noszone podczas kolędy oraz duże, nadające się do wystroju w kościele.
Organizatorzy i goście zgodnie cieszyli się z tego, iż konkurs cieszy się powodzeniem artystów, choć przyznali, że w poprzednich edycjach prac było więcej. Wanda Szkulmowska z jury, reprezentująca bydgosko-toruński oddział Stowarzyszenia Twórców Ludowych zaproponowała, by w kolejnych edycjach - wzorem innych podobnych konkursów - nagradzać też w kategorii mistrz i uczeń. Ma to być inspiracją dla artystów, by umiejętności przekazywali młodszym i zachęcali ich to podtrzymywania tradycji ludowych.
Jury - które stanowili Aleksander Blachowski, Wanda Szkulmowska i Lidia Białkowska - postanowiło przyznać jedną pierwszą nagrodę Jakubowi Andrzejowi Kubiakowi z Jarentowic, cztery drugie nagrody, które otrzymali Zygmunt Kędzierski z Przymuszewa, Jan Krajewski z Zawidza Kościelnego, Bronisław Suchy ze Starej Wiśniewki i Józef Walczk z Więcborka. Trzecie nagrody dostali: Józef Chełmowski z Brus, Włodzimierz Ostoja-Lniski, Henryk Tarka z Żychlina i Henryk Zaremba z Chojnic. Wyróżnienia otzrymali: Józef Bonk - Tuchola, Zdzisław Grajper - Lębork, Edward Jastrzębski - Gdynia, Jerzy Kamiński - Barłożno, Zenon Miszewski - Starogard Gdański, Jerzy Schmidt - Grudziądz, Stanisław Śliwiński - Gdańsk, Ela Żeglińska Świderek - Skierniewice.
Mnóstwo szopek w bramie
Tekst i fot. (olo)

Jedyny biorący udział w konkursie chojniczanin - Henryk Zaremba.
Wczoraj w Bramie Człuchowskiej rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs dla rzeźbiarzy ludowych na szopkę bożonarodzeniową.