Organizowany w Szubinie, w ramach Wiosny na Pałukach, konkurs sztuki ludowej to najstarsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Tegoroczna edycja była wyjątkowa, bo po 60. latach konkurs zyskał patrona. Nadano mu imię zmarłej w ub. r. bydgoszczanki Wandy Szkulmowskiej, znawczyni sztuki ludowej regionu.
Patronka z zasługami
Wybór nieprzypadkowy. Wanda Szkulmowska to inicjatorka szubińskiego konkursu, przez lata opiekowała się tą imprezą, pełniła też rolę jurora.
- Alina Gordon, dyrektor Szubińskiego Domu Kultury wystąpiła do rodziny pani Wandy o zgodę na patronat. I zgodę taką otrzymała – informowali organizatorzy na gali. Przesłany przez bliskich Wandy Szkulmowskiej list z odpowiedzą został odczytany.
W klimat ludowego święta wprowadzili twórców i gości, którzy zjechali z całych Pałuk do Szubina, artyści z zespołu „Ziemia Bydgoska”. Wchodzących do domu kultury witała od progu kapela ludowa.
W dalszej części nie zabrakło występu bydgoszczan. Otrzymali owacyjne brawa, choć – jak wyjaśniała Elżbieta Kornaszewska-Rogacka do Szubina przyjechała tylko niewielka reprezentacja zespołu. Jednak nie tylko goście z Bydgoszczy wystąpili w sali widowiskowej SzDK. Na finał zaprezentowała się także miejscowa grupa „Jesienny Kwiat”, którą od 2016 r. kieruje Halina Kaszewska, jedna z nagrodzonych w konkursie artystek ludowych.
Twórcy z Pałuk nie zawodzą
60 lat temu, podczas pierwszej edycji konkursu, swoje prace wystawiło 20 osób. W tym wyzwanie podjęło 36 dorosłych artystów oraz 34 młodych adeptów sztuki ludowej Pałuk. Wykonali oni na konkurs 290 prac. Nad wszystkimi pochyliło się w kwietniu konkursowe jury, któremu przewodziła Kinga Turska-Skowronek z Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Na ogłoszenie wyników trzeba było jednak czekać do maja.
W dziedzinie haftu nagrodą specjalną uhonorowano Halinę Kaszewską z Szubina. Poziom był wysoki, dlatego jury przyznało w tej kategorii aż 4 nagrody pierwsze. Laureatki to: Małgorzata Bołka, Maria Tomczak, Renata Adamczyk i Krystyna Ługiewicz. Nagrody drugie otrzymały: Iwona Nowak i Krystyna Bylicka. Trzeciej gratulowano Irenie Zielińskiej, Barbarze Kalce, Marii Gruchale i Wiesławie Kotarbie.
To Cię może również zainteresować
Nagroda specjalna za rzeźbę po raz kolejny przypadła Piotrowi Wolińskiemu, znakomitemu rzeźbiarzowi z Kcyni. Pierwszą nagrodzono Piotra Marciniuka, drugą Ariela Czechowskiego i Eryka Tubiszewskiego, a trzecią Agatę Zielińską. Jury wyróżniło prace: Krzysztofa Jabłońskiego i Mirosława Nowaka.
W kategorii: rzeźba dzieci i młodzieży nagrodzono trzech autorów: Przemysława Czopek, Maję Ficek i Maję Jędryczkę. Wszyscy są z Kcyni.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]
Jednak najliczniej obsadzoną kategorią było zdobnictwo. W Szubinie zajęcia prowadzi od lat Małgorzata Bołka, a wcześniej jej mama Jadwiga. Obie panie otrzymały nagrody pierwsze. Wręczone je także: Marlenie Bołce i Wiesławie Palczewskiej.
Nagród drugich też sporo, trafiły do Jagody Kogucik, Marii Tomczak, Pawła Pietronia, Katarzyny Pietroń- Gbór, Dominiki Komorowskiej-Pietroń, Zuzanny Macioszek, Agaty Maludzińskiej i Krystyny Kwiatkowskiej. Trzecie miejsce dla Julii Kubiak, Ewy Jaszak, Aleksandry Maludzińskiej oraz Marii Kwiatkowskiej z Kcyni, która uczestniczy w konkursie od 60. lat. Wyróżnienie dla Elżbiety Piechowiak.
Doceniono także w tej kategorii talent dzieci i młodzieży. Gros laureatów to uczniowie Małgorzaty Bołki z Szubina.
Zdobnictwo dzieci i młodzieży - nagrody
- Jakub Palczewski
- Iga Palczewska
- Rozalia Krzemkowska
- Natalia Krzemkowska
- Luiza Maludzińska
- Sandra Kapczyńska
- Anita Maludzińska
- Julia Grabowska
- Kajetan Bąkowski
- Roksana Sipińska
- Idalia Lipińska
- Martyna Kwaśniewska
- Szymon Kwaśniewski
Wyróżnienia
- Anastazja Kwiatkowska
- Marika Pawłowska
