Zorganizowali go Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, kuria diecezji pelplińskiej i wydział teologiczny UMK w Toruniu.
Uczestniczący w areopagu biskup pelpliński Ryszard Kasyna, witając zebranych, wyraził przekonanie, że jest to wydarzenie bardzo potrzebne Pomorzu dla zachowania dziedzictwa kulturowego, podtrzymania tożsamości, także dla rozwoju myśli, która rodzi się w tym regionie. Spotkanie o charakterze seminarium poświęcone było tematowi ludowej religijności na Pomorzu. Naukowcy - duszpasterze i działacze społeczni analizowali trwałe praktyki pobożności ludowej regionu oraz zagrożenia, które niesie współczesność. Pierwszego dnia były dwa wykłady. Ostatnią sesję zamknął wykład franciszkanina, o. Janusza Jędryszka, który ukazał odbudowywaną, a słynną przed wiekami na Pomorzu pustelnię Świętą Górę Polanowską.
Przewodnictwo seminarium objęli ks. prof. dr hab. Janusz Szulist z UMK i ks. prof. dr hab. Wojciech Cichosz. - Pelplińskiemu areopagowi towarzyszyły liczne wydawnictwa regionalne - informuje Maria Ollick, regionalistka z Tucholi.
Zainteresowaniem cieszyła się wpisująca się w tematykę seminarium książka "Od Adwentu do Adwentu" Marii Ollick oraz materiały promujące Tucholę i region Borów. - Uczestnictwo w konferencji było też okazją do odwiedzenia pelplińskiego cmentarzu i zapalenie znicza na grobie ks. Romualda Frydrychowicza, profesora Collegium Marianum w Pelplinie, historyka regionalnego, tucholanina z urodzenia, autora pierwszej monografii Tucholi "Geschichte der Stadt, der Komthurei und Starostei Tuchel" z 1879 - dodaje Ollick.
Czytaj e-wydanie »