Stan trzeźwości sprawdzić można bezpłatnie w każdym posterunku na ternie powiatu świeckiego. Są one bowiem wyposażone w stacjonarne urządzenia do wykonywania takich badań. Przenośne alkomaty posiadają przy sobie także policjanci z tzw. drogówki. Można poprosić ich o pomoc w wykonaniu pomiaru ilości alkoholu we krwi.
Najwięcej niepewnych zgłasza się w weekendy
Ilu mieszkańców Świecia korzysta z takich możliwości?
- W tygodniu zdarza się to sporadycznie. Częściej dzieje się tak w weekendy i święta. Wówczas dmuchnąć przychodzi kilkanaście bądź nawet kilkadziesiąt osób - mówi Joanna Tarkowska, pełniąca obowiązki rzecznika prasowego Komendy Powiatowej Policji w Świeciu.
Myślą, że są trzeźwi. Mylą się
Jak się okazuje, nie zawsze efekt badania jest zgodny z tym co twierdzą ci, którzy się mu poddają.
- Są sytuacje, w których na naszą komendę zgłaszają się osoby, które są niemal pewne tego, że całkowicie pozbyły się alkoholu z organizmu. Badanie alkomatem przynosi jednak często zupełnie inny wniosek - mówi Tarkowska.
Niestety, nie brakuje także takich, którzy sprawę bagatelizują. - Kierowcy którzy zostają zatrzymani za jazdę w stanie nietrzeźwości często tłumaczą się, że pili dzień wcześniej i to stosunkowo niewiele. Wtedy jednak jest już za późno na tego typu wywody - dodaje Tarkowska.
Sześciu zatrzymanych. Jedna kolizja
Od Wielkiej Soboty do Poniedziałku Wielkanocnego na terenie powiatu świeckiego funkcjonariusze zatrzymali sześciu nietrzeźwych kierowców. W Pruszczu doszło nawet do kolizji, której sprawca był na tzw. podwójnym gazie.
Ponadto w okresie świąt policjanci zatrzymali dwóch kierowców, którzy byli pod wpływem narkotyków oraz dwie osoby, które prowadziły pojazd mimo zakazu sądowego.

Podpiszcie petycję, jeśli nie chcecie się udusić!
Noś odblaski także w mieście. Policja apeluje do pieszych.