MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Można zyskać dotację na wymianę ogrzewania we Włocławku. Wydłużono nabór wniosków

OPRAC.:
Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
We Włocławku wydłużono termin przyjmowanie wniosków o dotacje na wymianę źródeł ciepła. Będą przyjmowane do wyczerpania środków finansowych zaplanowanych na 2023 rok.
We Włocławku wydłużono termin przyjmowanie wniosków o dotacje na wymianę źródeł ciepła. Będą przyjmowane do wyczerpania środków finansowych zaplanowanych na 2023 rok. pixabay.com
Mieszkańcy Włocławka mogą skorzystać z dotacji na wymianę ogrzewania. Termin naboru wniosków w 2023 roku został wydłużony do czasu wyczerpania funduszy na ten cel przeznaczonych na zadanie w bieżącym roku. Kto może ubiegać się o dotację? Gdzie można złożyć wniosek?

Zobacz wideo. Szpital wojewódzki we Włocławku od wielu miesięcy poszukiwał chirurgów

od 16 lat

Spis treści

Taki jest termin składania wniosków na wymianę źródeł ciepła we Włocławku

Nabór wniosków na wsparcie w celu wymiany źródeł ciepła rozpoczął w poniedziałek 16 stycznia 2023 roku. Wnioski miały być przyjmowane do 16 marca 2023 lub do wyczerpania środków finansowych, przeznaczonych na ten cel w bieżącym roku. Urząd Miasta Włocławek poinformował niedawno, że w tym roku nabór został wydłużony – do czasu wyczerpania przeznaczonych na ten cel funduszy. Warto pamiętać, że liczy się kolejność złożonych kompletnych wniosków.

Kto może starać się o dotację na wymianę źródeł ciepła?

O udzielenie dotacji mogą ubiegać się wnioskodawcy, którzy posiadają tytuł prawny do budynku lub lokalu mieszkalnego.

„Podmiotami uprawnionymi do złożenia wniosku o przyznanie dotacji są: osoby fizyczne, osoby prawne, wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy. Warunkiem koniecznym do skorzystania z dotacji jest posiadanie czynnego ogrzewania na paliwo stałe” - informuje Urząd Miasta Włocławek.

Dofinansowanie udzielane będzie w formie dotacji w wysokości 4 tys. zł. Dotacja obejmuje refundację do zakupu i montażu nowego źródła ciepła - zastąpienia pieca opalanego paliwem stałym (węglem i paliwami węglopochodnymi), na ekologiczne źródło ciepła.

Stare „kopciuchy”, można wymienić na:

  • pompę ciepła;
  • węzeł cieplny (wraz z przyłączem od sieci ciepłowniczej do węzła);
  • kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie (klasa minimum A+);
  • kocioł gazowy kondensacyjny lub olejowy (klasa minimum A);
  • kocioł elektryczny lub elektryczne urządzenie, które musi być trwale związane z podłożem, ścianą lub sufitem.
Trwa głosowanie...

Czy Włocławek potrzebuje trzeciego mostu przez Wisłę?

NM Włocławek

W tych przypadkach nie można dostać dotacji

Co istotne, nie w każdym przypadku można otrzymać dotację. Dofinansowanie nie dotyczy następujących sytuacji:

  • zakupu i montażu źródeł ciepła w nowo wybudowanych budynkach mieszkalnych lub budynkach będących w trakcie budowy;
  • zakupu i montażu źródeł ciepła w budynkach rekreacyjnych/letniskowych;
  • zakupu i montażu źródeł ciepła nabytych przed podpisaniem umowy dotacyjnej z urzędem; opracowania projektu instalacji;
  • prac wykonanych własnymi siłami przez wnioskodawcę;
  • wymiany źródeł ciepła w budynku/lokalu wykorzystywanym do prowadzenia działalności gospodarczej, w sytuacji braku części mieszkalnej.

Nie można też wymienić pieca gazowego, który jest głównym źródłem ciepła, na nowy piec gazowy.

Gdzie we Włocławku można złożyć wniosek o dotację na wymianę źródeł ciepła?

Wnioski o udzielenie dotacji dostępne są w Urzędzie Miasta przy ul. 3 Maja 22 w Wydziale Środowiska (I piętro, pokój nr 18) oraz przy ul. Zielony Rynek 11/13 (główny hol). Można pobrać je również ze strony internetowej ratusza.

Wnioski można złożyć osobiście, wysłać tradycyjnym listem, a także elektronicznie.

Osobiście można je złożyć w Wydziale Środowiska przy ul. 3 Maja 22 (I piętro, pokój nr 18) oraz w budynku Urzędu Miasta przy Zielonym Rynku 11/13 (w głównym holu). Wniosek można wysłać także pocztą tradycyjną na adres: Wydział Środowiska Urząd Miasta Włocławek ul. Zielony Rynek 11/13, 87-800 Włocławek, albo przesłać na Elektroniczną Skrzynkę Podawczą urzędu na platformie ePUAP: /umwloclawek/skrytka.

Warto podkreślić, że wnioski trzeba składać przed przystąpieniem do realizacji zadania - w szczególności przed zakupem i montażem dotowanych urządzeń, a także przed likwidacją istniejącego źródła ciepła na paliwo stałe.

„Dofinansowaniem objęte są koszty poniesione od dnia zawarcia umowy dotacji z urzędem. Dotacja nie będzie finansowała zrealizowanych już inwestycji związanych z wymianą źródeł ciepła” - czytamy na stronie ratusza.

Przypomnijmy, że w 2021 roku do ratusza wpłynęło 136 wniosków dotyczących wymiany źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych. Rozliczono 109 umów. Ich łączna kwota dotacji wyniosła 436 tys. zł. W przypadku budynków wielorodzinnych, złożono 12 wniosków i tyle samo umów - na łączną kwotę 162 tys. zł – rozliczono.

Program Czyste Powietrze. Tylu mieszkańców do tej pory złożyło wnioski

Przypomnijmy, że od 3 stycznia 2023 roku rząd wprowadził zmiany w programie Czyste Powietrze. To między innymi: podwyższenie progów dochodowych i podniesienie kwoty wsparcia finansowego. Maksymalna dotacja z audytem możne wynosić nawet do 136 tysięcy 200 złotych. W ciągu czterech lat funkcjonowania programu Czyste Powietrze włocławianie zawarli z WFOŚiGW w Toruniu 543 umowy na kwotę prawie 8,5 mln złotych.

Warto dodać, że w budynku Urzędu Miasta przy ul. 3 Maja 22 we Włocławku - dwa razy w tygodniu: we wtorki i piątki działa punkt konsultacyjno-informacyjny Programu Czyste Powietrze. Mieszkańcy mogą w jednym miejscu uzyskać informacje na temat m.in. wymiany źródeł ciepła czy termomodernizacji budynków. Punkt jest czynny we wtorki w godzinach 11:30-16:30 oraz w piątki od godziny 8 do 13. Kontakt tel. W godzinach otwarcia: 414 41 63, po godzinach otwarcia: 414 41 21, e-mail: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska