MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wydział Komunikacji przeniesie się na dworzec PKP we Włocławku. Tak wyglądają prace [zdjęcia]

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Zobaczcie wizualizacje nowego dworca PKP we Włocławku i nowego Wydziału Komunikacji, który będzie mieścił się na piętrze budynku. Obecnie prace koncentrują się wewnątrz gmachu.
Zobaczcie wizualizacje nowego dworca PKP we Włocławku i nowego Wydziału Komunikacji, który będzie mieścił się na piętrze budynku. Obecnie prace koncentrują się wewnątrz gmachu. PKP SA/wizualizacja
We Włocławku trwa budowa nowego dworca PKP. Nowy gmach ma być gotowy w pierwszej połowie 2023 roku. Obecnie prace koncentrują się w środku powstającego obiektu. Do budynku przeniesie się Wydział Komunikacji Urzędu Miasta Włocławek. Zobaczcie, jak będzie wyglądać dworzec i wydział włocławskiego ratusza.

Zobacz wideo. Szpital wojewódzki we Włocławku od wielu miesięcy poszukiwał chirurgów

od 16 lat

Tak będzie wyglądał nowy budynek dworca PKP we Włocławku

Nowy dworzec PKP we Włocławku, który ma być gotowy jeszcze w tym półroczu, będzie obiektem trzykondygnacyjnym. Na parterze powstanie wydzielona strefa dla podróżnych z dwiema poczekalniami, toaletami i pomieszczeniem dla opiekuna z dzieckiem. Natomiast po dwóch stronach holu zlokalizowane zostaną pomieszczenia przeznaczone na kasy biletowe – w części południowej dla przewoźników kolejowych, a w części północnej dla operatorów komunikacji miejskiej oraz regionalnych połączeń autobusowych. Na parterze zaplanowane zostały również lokale komercyjne.

Po przebudowie dworzec zostanie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

- Przy głównych wejściach do budynku zaprojektowano pochylnie. Komunikację wewnątrz obiektu ułatwią dwie windy, prowadzące z poziomu -1 na parter w części południowej oraz z parteru na piętro w części północnej. Do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dostosowane będą kasy biletowe i toalety. W budynku zaplanowano też udogodnienia dla osób niewidomych i niedowidzących w postaci ścieżek prowadzących czy dotykowych map i oznaczeń – informuje biuro prasowe PKP S.A.

Trwa głosowanie...

Korzystając z komunikacji miejskiej...

Zmieni się także otoczenie dworca PKP we Włocławku

Nowy budynek dworca zostanie wykończony miedzianą blachą oksydowaną w ceglasto-brązowym kolorze. Pojawi się też biała okładzina z płyt kompozytowych. Zagospodarowany zostanie też teren przed budynkiem dworca. W południowej części pojawi się wiata rowerowa z 48 stanowiskami oraz skwer z ławkami i pergolą. Ławki pojawią się też w części północnej oraz koło wejścia głównego i na peronie nr 1. Przy budynku zaplanowano 21 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, w tym 2 miejsca dla osób z niepełnosprawnościami.

Dworzec wyposażony zostanie w nowoczesne systemy bezpieczeństwa i zarządzania, m.in. monitoring i BMS (zarządzanie systemami automatycznego sterowania). Na dachu obiektu zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 28 kWp.

Wydział Komunikacji zmieni siedzibę. Przeniesie się na dworzec PKP

Przypomnijmy, że do nowego gmachu dworca przeniesie się Wydział Komunikacji Urzędu Miasta oraz Informacja Turystyczna. Pomieszczenia Wydziału Komunikacji znajdą się na piętrze budynku, a Informacja Turystyczna na parterze.

W środę 8 marca 2023 roku, prezydent Włocławka Marek Wojtkowski pokazał w mediach społecznościowych zdjęcia z przebiegu prac w pomieszczeniach, w których znajdzie się Wydział Komunikacji oraz Informacja Turystyczna.

„W budynku nowego dworca znajdą się pomieszczenia Wydziału Komunikacji i Informacji Turystycznej. Dziś odwiedziliśmy plac budowy. Wszystko wygląda obiecująco. Przede wszystkim mieszkańcy zyskają nowoczesną przestrzeń, gdzie załatwianie spraw urzędowych związanych z Wydziałem Komunikacji będzie bardziej komfortowe. Pomieszczenia wydziału będą się znajdowały na I piętrze. A na parterze swoją siedzibę będzie miała Informacja Turystyczna” – poinformował prezydent Marek Wojtkowski na Facebooku.

Taki jest termin zakończenia prac związanych z budową dworca PKP we Włocławku

Budowa dworca PKP we Włocławku potrwa dłużej, niż początkowo zakładano. Będzie także droższa o 8 milionów złotych. Przypomnijmy, że dworzec miał powstać na koniec 2022 roku. Gotowy będzie jednak w drugim kwartale 2023.

Przypomnijmy, że w lutym 2022 roku Agnieszka Jurewicz z Wydziału Współpracy z Mediami, Biuro Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji PKP S.A., informowała nas, że zawarto aneks, zgodnie z którym inwestycja miała zakończyć się w pierwszym kwartale 2023 roku. Prace potrwają jednak jeszcze dłużej.

- Z uwagi na wystąpienie prac niezbędnych dla realizacji inwestycji podpisano aneks nr 3. Główną przyczyną była konieczność zmiany technologii wykonania prac związanych z budową nowej infrastruktury technicznej. Zakończenie robót budowlanych planowane jest na II kwartał bieżącego roku - przekazała nam Agnieszka Jurewicz w styczniu 2023 roku.

Inwestycja będzie droższa o 8 milionów złotych. Taki jest koszt zadania

Zmieni się także koszt inwestycji. Koszt budowy dworca PKP we Włocławku miał wynieść ok. 25,7 mln zł brutto. Inwestycja realizowana przez PKP S.A. dofinansowana jest ze środków budżetu państwa. Przetarg na realizację wygrała warszawska firma Budimex SA. Była jedną z trzynastu firm, które złożyły swoje oferty. Firma Budimex złożyła ofertę opiewająca na 25 mln 679 562,39 zł. Była najniższa, najdroższa sięgała natomiast kwoty ponad 34,5 mln zł.

Jak poinformował portal nakolei.pl - budowa nowego gmachu dworca PKP będzie o 8 mln zł droższa. Koszt budowy - zamiast planowanych ok. 25,7 mln zł brutto - wyniesie blisko 34 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska