Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mrocza planuje w 2024 r. ważne inwestycje. Budowlańcy pojawią się w szkole i w urzędzie gminy

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Do potrzeb osób niepełnosprawnych dostosowany zostanie m. in. mrotecki ratusz
Do potrzeb osób niepełnosprawnych dostosowany zostanie m. in. mrotecki ratusz Maja Stankiewicz
Gmina Mrocza przeznaczyć chce w 2024 r. na inwestycje ponad 21 mln zł. Na liście wiele ważnych zadań. Oprócz kontynuacji prac rozpoczętych w ub. r. realizowane będą też nowe projekty.

Na liście inwestycji rozpoczętych w 2023 r., które w tym roku będą kontynuowane jest m. in. budowa kanalizacji sanitarnej na odcinku Matyldzin – Wyrza. To zadanie, na które samorząd otrzymał dofinansowanie w wysokość ponad 4,2 mln zł. Całkowita wartość prac budowlanych przekracza 7,2 mln złotych.

- Powstanie sieć kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej o długości blisko 6 km oraz kanalizacja ciśnieniowa o długości 5 km 217 metrów. Przybędzie 75 nowych przyłączy kanalizacyjnych – informował na początku roku w hali widowiskowo-sportowej Jarosław Okonek, burmistrz Mroczy.

To Cię może również zainteresować

W 2024 r. kontynuowana będzie także budowa stacji podnoszenia ciśnienia w miejscowości Witosław. Na zadanie to gmina także pozyskała dofinansowanie. Przyznana dotacja to ponad 970 tys. zł.

- Zrealizowanie tej inwestycji pozwoli na utrzymanie stałego ciśnienia wody w sieci. Zniwelowanie braku dostaw wody, poprawi też bezpieczeństwo przeciwpożarowe poprzez zwiększenie wydajności sieci wodociągowej – tłumaczył włodarz gminy.

Wśród nowych zadań znalazła się m. in. przebudowa drogi w Drzewianowie. Roboty budowlane prowadzone będą na odcinku 750 m. Połowę kosztów inwestycji pokryje dotacja z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W planach jest też przebudowa ul. Postępu w Mroczy.

W trosce o niepełnosprawnych

Dobre wieści także dla osób niepełnosprawnych. Kolejne budynki użyteczności publicznej dostosowane zostaną do ich potrzeb. Budowlańcy pojawią się m. in. w Urzędzie Miasta i Gminy Mrocza. 400 tys. zł na niezbędne prace samorząd otrzyma z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Z tego samego programu gmina Mrocza wywalczyła dotację na modernizację zabytkowego budynku SP w Mroczy. W planach jest wydzielenie klatki schodowej i zamontowanie windy. Pozwoli to na stworzenie bezpiecznej strefy komunikacyjnej. - Prace budowlane wykonane zostaną w tym roku - zapewnia Jarosław Okonek.

Wśród priorytetowych zadań jest też przebudowa budynku Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mroczy. W tym roku powstanie dokumentacja techniczna tego przedsięwzięcia uwzględniająca funkcjonowanie w obiekcie jednostki OSP Mrocza. O potrzebie remontu M-GOKiR mówiono w Mroczy już kilkanaście lat temu.

Ważnym zadaniem jest też rozbudowa oczyszczalni ścieków w Mroczy. Plany na 2024 r. dotyczące tej inwestycji to opracowanie dokumentacji technicznej.

Wypięknieje park, powstanie dom seniora

Mieszkańcy Mroczy spodziewać się mogą także modernizacji parku przy ul. Łąkowej i Zielonej w Mroczy. Realizacja pierwszego etapu robót zakończyć się ma w 2025 r. Do przyszłego roku potrwa także budowa stacji podnoszenia ciśnienia wody w Ostrowie. Na to zadanie samorząd otrzymał dofinansowanie z funduszu Polski Ład w wysokości 855 tys. zł.

Oczekiwaną inwestycją jest też utworzenie Domu Dziennego Pobytu Seniora w Mroczy. Z funduszu Polski Ład gmina otrzymała na ten cel ponad 7 mln zł. Zadanie to jest powiązane z realizacją innej inwestycji: utworzeniem nowych miejsc w żłobku. To także projekt, na który samorząd pozyskał dofinansowanie. Dotacja w wysokości 569,8 tys. zł pochodzi z programu Maluch Plus.

- W tym roku wyłoniony zostanie wykonawca robót i rozpoczęte prace – słyszymy w Mroczy.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska