
Mszyca burakowa to nie jedyny szkodnik, jaki atakuje plantacje buraka cukrowego.

Mątwik burakowy
Popularny mątwik burakowy występuje w glebie, a żeruje na korzeniach. Jego obecność znacznie osłabia roślinę, hamuje jej rozwój, często doprowadza do więdnięcia. Aby uniknąć występowania plagi tych szkodników, warto odpowiednio nawozić i uprawiać ziemię.

Drutowce i pędraki
Drutowce i pędraki także żerują w glebie. Gąsienice często ciężko jest odróżnić, ale działają podobnie, przegryzają korzenie, co powoduje zamieranie plantacji buraka. Do tego grona dołącza się też rolnice, u nich szkodliwe są larwy motyli. Mogą plądrować nie tylko korzenie, ale też młode pędy i liście.

Szarek komośnik
Szarek komośnik to zmora buraka cukrowego. O szkodnikach tego gatunku z roku na rok jest coraz głośniej. Niszczą części zielone i osłabia korzenie. Na początku pojawiały się tylko na wschodzie kraju, dziś walczą z nim rolnicy z całej Polski. W okresie wiosennym insekt niszczy wschodzące rośliny. Chrząszcze są trudne do wykrycia, żerują w nocy i nie ma na nich domowych sposobów. Plantatorzy próbują ustawiać pułapki, które mają pomóc określić liczebność, ale w większości sięgają po preparaty ochronne.