MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mury świątyni o. Rydzyka są już prawie gotowe

(WG)
Kościół pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II powstaje w Porcie Drzewnym w Toruniu
Kościół pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II powstaje w Porcie Drzewnym w Toruniu Lech Kamiński
Cztery wielkie witraże zamówione u artystów z UMK, replika kaplicy bł. Jana Pawła II, rzeźba Matki Boskiej Niepokalanej w białym marmurze - tak mają wyglądać wnętrza świątyni, która powstaje w Porcie Drzewnym.

O kolejnym etapie budowy w TV Trwam opowiedział jej architekt, Andrzej Ryczek, w rozmowie z redemptorystą o. Janem Królem. - Betonowa forma jest już prawie skończona - mówi Ryczek.

Zobacz: Toruń. Kościół ojca Rydzyka będzie gotowy szybciej niż planowano? [zdjęcia]

Kościół pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II ma być gotowy w stanie surowym latem. Robotnicy pracują na górnym poziomie. Kolejnym etapem będzie montaż elementów kopuły. Konstrukcja powstaje w Koninie. Zostanie zwieńczona złotą koroną, z której będzie wyrastać czterometrowy krzyż. Obiekt będzie mieć ok. 50 m wysokości i doskonale widoczny z trasy wylotowej z Torunia na Bydgoszcz. Ryczek: - Korona będzie pokryta specjalną, chemiczną warstwą, która jest używana w cerkwiach na Ukrainie. Krzyż razem z koroną będzie oświetlony nocą i będzie uatrakcyjniał fragment nieba między Bydgoszczą a Toruniem.

Na każdym trójkącie korony znajdą się wycięte ze stali nierdzewnej anioły. Cały obiekt - z uwagi na zagrożenie powodzią - został wyniesiony dwa metry nad wysokość gruntu. Będzie mieć dwa poziomy. Na dolnym znajdzie się kaplica pamięci. Na ścianach pojawią się tablice z czarnego, polerowanego granitu z nazwiskami Polaków, którzy zginęli, ratując ofiary Holocaustu.

Centralnym punktem kaplicy będzie rzeźba Matki Boskiej Niepokalanej wykonana w białym marmurze. Ufundowała ją Polka mieszkająca w Nowym Jorku. Statuę otoczą kolumny zwieńczone aniołami ze złotego tombaku. Na posadzkach zobaczymy jasny i szary granit.

Całość dopełnią cztery wielkie witraże - o szerokości i długości 4 m - ze scenami z najważniejszych momentów życia Jana Pawła II. Chodzi m.in. o początek pontyfikatu, wizytę w Warszawie, Gdańsku i pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja. Witraże zaprojektowali artyści z UMK. Ta część świątyni będzie przeznaczona na mniejsze uroczystości - rocznice wydarzeń.

Przeczytaj również: Byłem "moherem", czyli jak nasz dziennikarz szukał o. Rydzyka

Do głównej części kościoła dostaniemy się schodami, windami bądź rampami. Zaplanowano tam replikę watykańskiej kaplicy Jana Pawła II. W 16 oknach pojawią się witraże, a między nimi - wewnątrz kościoła stacje drogi krzyżowej, a na zewnątrz - marmurowe tablice z nazwiskami osób, które przekazały więcej niż tysiąc zł na budowę i płaskorzeźby upamiętniające sceny z historii Polski. Zaprojektowano też miejsce dla chóru i organów. Gmach będzie mieć 900 miejsc siedzących. Po stronie wschodniej wyrosną parkingi dla aut i autobusów. Wokół kościoła powstanie plac celebry, który będzie można wykorzystać do dużych wydarzeń czy drogi różańcowej. Do głównego wejścia będą prowadzić dwa baseny, pośrodku których pobiegnie trakt dla pieszych. W centralnym punkcie stanie tam pomnik Jana Pawła II.

- Każdy będzie mógł obok niego przejść i dotknąć jego dłoni - mówi Ryczek. Budowa ruszyła w połowie 2012. Być może w grudniu obchody urodzin Radia Maryja przeniosą się do Portu Drzewnego.

Wiadomości z Torunia

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska