MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Regionalne w Gniewkowie rozpocznie działalność 1 września

(SZCZ)
Decyzja o jego utworzeniu i nadaniu statutu zapadła na sesji Rady Miejskiej.

Tędy przechodził Szlak Bursztynowy

Gniewkowo jest miastem o ponad 740-letniej historii. Interesujące eksponaty, odkryte przez naukowców z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika nie są jednak eksponowane. Podobnie jak niektóre odkrycia archeologiczne w Gąskach, prowadzone przez Instytut Prehistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

- Unikatowe znaleziska i kurhany świadczą o przechodzeniu przez naszą gminę Szlaku Bursztynowego - stwierdziła Joanna Kowalska, pełniąca obowiązki kierownika referatu rozwoju i promocji Urzędu Miejskiego.

Z Inicjatywą powołania muzeum w budynku przy ul. Podgórnej 2, adaptowanej przed laty na salę sportową po byłej bożnicy, wystąpił burmistrz Adam Roszak po konsultacjach ze środowiskiem kulturalnym i naukowym. Instytucje akademickie zadeklarowały przekazanie eksponatów. Warto podkreślić, że dalsze badania archeologiczne w Gąskach będą kontynuowane.

Będzie lepsza promocja

Duży potencjał historyczny gminy zostanie zatem w pełni wykorzystany, a muzeum przyczyni się do zwiększenia zainteresowania walorami historyczno-kulturowymi, a tym samym wpłynie na promocję Gniewkowa. Burmistrz Roszak powiedział, że jest co pokazać, i czym się chwalić. Poinformował też, że obiekt przy ul. Podgórnej zostanie poddany rewitalizacji.

Za utworzeniem muzeum i nadaniem statusu, uzgodnionego z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, głosowało 11 radnych. Tylko jeden rajca był przeciw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska