- Planowany obiekt ma być centralnym punktem kompleksu muzealnego przy Bulwarach - mówi Piotr Nowakowski, dyrektor Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. - W jego skład wejdzie istniejące Muzeum Etnograficzne oraz zabytkowy spichlerz zbożowy, który dotychczas pełni funkcje magazynu.
Wszystkie części - jak planuje dyrektor Piotr Nowakowski - będą z sobą skomunikowane w taki sposób, aby zachować historyczny układ zabudowy wolnostojącej i jej klimat.
Z kolei architektura budynku będzie nawiązywała formą do sąsiadujących z nim zabytkowych spichlerzy zbożowych.
To będzie to nowy gmach główny muzeum z dużą, nowoczesną przestrzenią wystawowo-audytoryjną i zapleczem administracyjnym. W sąsiadującym spichrzu zbożowym znajdą się ekspozycje stałe prezentujące między innymi historię i wyroby włocławskich fabryk fajansu czy jedną z największych w Polsce kolekcji wyrobów konwisarskich.
Kto to sfinansuje?
Dyrektor uważa, że ze względu na usytuowanie ekspozycje stałe powinny także obejmować historię Wisły jako szlaku handlowego i komunikacyjnego. Kto sfinansuje to przedsięwzięcie? Jest ono zapisane, ze względu na rozmach, przede wszystkim w strategii rozwoju województwa . - I powinno być finansowane z pieniędzy unijnych oraz samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, który jest naszym statutowym "organizatorem" - mówi Piotr Nowakowski , dyrektor MZKiD.
Przypomnijmy, że nie byłaby to pierwsza tak duża inwestycja muzealna, współfinansowana przez Unię Europejską. Trwa odbudowa dworu w Kłóbce w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym!