Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zrekonstruowano XIX-wieczny młyn wodny. To nowa atrakcja skansenu w Kłóbce - zdjęcia

OPRAC.:
Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
W skansenie w Kłóbce (powiat włocławski) pojawiła się nowa atrakcja. To zrekonstruowany młyn wodny z XIX wieku.
W skansenie w Kłóbce (powiat włocławski) pojawiła się nowa atrakcja. To zrekonstruowany młyn wodny z XIX wieku. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Kujawsko-Pomorski Park Etnograficzny w Kłóbce w powiecie włocławskim dostępna jest nowa atrakcja - zrekonstruowano XIX-wieczny młyn wodny. Młyn uruchomiono w sobotę 18 listopada 2023 roku. Zabytkowy młyn został odrestaurowany z zachowaniem oryginalnych fundamentów i piwnic. Młyn działa tak, jak w 1920 roku!

Spis treści

Zrekonstruowany młyn z XIX wieku działa, jak w 1920 roku!

W skansenie w Kłóbce zrekonstruowano młyn wodny z XIX wieku. W sobotę 18 listopada 2023 roku uruchomienia nowego obiektu na terenie skansenu dokonał marszałek Piotr Całbecki, inicjator przedsięwzięcia.

- Młyn działa tak jak w roku 1920. Można zasypać zboże i w efekcie powstaje mąka oraz otręby – mówił marszałek Piotr Całbecki. – Młyn jest całkowicie napędzany siłami natury. Kiedyś tutaj, na krótkim odcinku rowu wpływającego do Zgłowiączki, istniało takich konstrukcji aż 11. Tak sobie nasi potomkowie radzili. To ważne i daje powody do refleksji i myślenia dziś, w XXI wieku. Korzystamy z ogromnego postępu technologicznego a jednocześnie jesteśmy zatrwożeni skutkami tego postępu min. tym jak zmienia się klimat. Kiedyś być może krajobraz zimy, jaki mamy dzisiaj będzie tylko wspomnieniem trzeba walczyć o naszą przyszłość. A młyn jest doskonałym obiektem edukacyjnym. To kolejny etap rozbudowy Kłóbki, dużo się tutaj dzieje i nadal się będzie działo, mamy plany na kolejne inwestycje.

Młyn w Kłóbce istniał już w średniowieczu

Piotr Nowakowski, dyrektor Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, przypomniał że jest to kolejny etap trwającego 10 lat procesu przywracania dawnego krajobrazu historycznej miejscowości Kłóbce.

- Większość odbudowanych i odrestaurowanych budynków była w fatalnym stanie lub pozostały po nich tylko fundamenty. Tak też było z młynem – przypominał Piotr Nowakowski, dyrektor Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. - Młyn był bardzo istotny i istniał tutaj już od średniowiecza. Wzmianka o tej budowli pochodzi z 1468 roku ale na pewno funkcjonował już dużo wcześniej.

Warto podkreślić, że zabytkowy młyn odrestaurowano z zachowaniem oryginalnych fundamentów i piwnic.

- Usytuowanie przy istniejącym jazie piętrzącym wodę oraz rozplanowanie linii przemiałowej i odpowiednie zagospodarowanie wnętrza pozwoli zwiedzającym poznać mechanizmy stosowane w dawnych czasach. To integralna część skansenu, którą administruje marszałkowskie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Inwestycja była możliwa dzięki przeszło dwumilionowemu dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 – przekazała Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego.

Trwa głosowanie...

Czy Twoja praca sprawia Ci przyjemność?

Takie zabytki można zobaczyć w skansenie w Kłóbce

Młyn to kolejny już obiekt odrestaurowany w skansenie. Można tam zobaczyć także inne uratowane zabytki:

  • odbudowany spichlerz dworski,
  • dworek Orpiszewskich,
  • zabytkowy wiatrak,
  • osiemnastowieczny kościółek przeniesiony z Brzeźna w powiecie lipnowskim.

W 2015 roku zwiedzającym udostępniono dwór Orpiszewskich

Spichlerz pochodzi z połowy XIX wieku i jest położony w samym centrum Kłóbki. Był najbardziej okazałym elementem zabudowań dawnego folwarku. Projekt obejmował odtworzenie zabytkowej formy spichlerza z wysokim dachem naczółkowym oraz adaptację wnętrz do funkcji wystawienniczych i edukacyjnych. Na parterze budynku powstała wystawa stała „Gospodarka i rolnictwo na dawnej wsi kujawskiej i dobrzyńskiej”, a poddasze przystosowane zostało do prowadzenia zajęć i warsztatów muzealnych oraz organizacji kameralnych imprez kulturalnych.

- W 2015 roku udostępniliśmy zwiedzającym odbudowany dwór Orpiszewskich. Zabytek związany jest z postacią Marii Orpiszewskiej z domu Wodzińskiej, XIX-wiecznej utalentowanej malarki, narzeczonej Chopina i muzy Słowackiego. Rok później zespół dworsko-pałacowy został doceniony w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany 2016” – dodaje Urząd Marszałkowski w Toruniu.

Kościółek z XVIII wieku przeniesiony z powiatu lipnowskiego

Park etnograficzny liczy ponad 13 hektarów. Znajduje się tam także drewniany osiemnastowieczny kościółek przeniesiony z Brzeźna (powiat lipnowski).

- Zabytek odtworzono w jego pierwotnym, barokowym kształcie. Posiada dwa ołtarze z Brzeźna i ambonę z kościoła w Ostrowitem, a także liczne zabytkowe przedmioty sakralne. Przedsięwzięcie możliwe było dzięki środkom z budżetu województwa oraz wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kłóbka pochwalić się może także dziewiętnastowiecznym, odnowionym wiatrakiem typu „koźlak”, chałupami, stodołami, karczmą, zakładami rzemieślniczymi, remizą oraz szkołą – dodaje Urząd Marszałkowski w Toruniu.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska