https://pomorska.pl
reklama

Muzycy uzdrowiska

Aldona Nocna
Do Ciechocinka przyjeżdżali nie tylko amatorzy kąpieli w solance, okładów borowinowych i spacerów pod tężniami.

Na estradzie pod tężniami i w muszli koncertowej rozbrzmiewała muzyka klasyczna wykonywana przez Orkiestrę Zdrojową bądź wojskową. Natomiast w kawiarniach, w Sali Malinowej hotelu Mw restauracji Europa, na basenie termalno-solankowym rozbrzmiewała muzyka taneczna. Przed II wojną światową w sezonie letnim w Ciechocinku

grały najlepsze orkiestry,

wśród nich orkiestra Artra Golda, który urodził się w 1897 r. w Warszawie w rodzinie muzyków. Matka pochodziła z klezmerskiego rodu Melodystów. Ojciec Michał Gold był pierwszym flecistą Opery Warszawskiej i zmarł za pulpitem podczas przedstawienia "Carmen". Po śmierci ojca Artur wyjechał do wuja w Anglii, gdzie zdobył wykształcenie muzyczne, ucząc się gry na skrzypcach. Po powrocie do Polski występował całe życie w nocnych klubach, kawiarniach, rewiach, teatrzykach rewiowych w Warszawie. Razem ze swoim kuzynem i rówieśnikiem, Jerzym Peters-burskim, prowadził od 1922 r. orkiestrę teatrzyku Qui Pro Quo. To właśnie w rewii "Ostatnia nagość" wykonali słynny później fokstrot ze słowami Andrzeja Własta: "Gdy Petersburski razem Goldem gra, nie zaśniesz przez noc aż do dnia". Kuzyn uczył Artura: _- Polegaj na własnym talencie i wykorzystuj go w każdej sytuacj_i - mawiał. Obaj muzycy należeli do najbardziej znanych w Polsce kompozytorów muzyki rozrywkowej. Napisali wiele znanych i dotąd chętnie śpiewanych przebojów. Wystarczy przypomnieć piosenki Golda śpiewane przez Zulę Pogorzelską, Mirę Zimińską, Mieczysława Fogga czy Tadeusza Faliszewskiego. Do dziś nucone są: "Szkoda twoich łez, dziewczyno", "Ta mała piła dziś", "Płyną dźwięki mej gitary", "Tulipany", "Przy kominku", "Jesienne róże", "Czarne oczy". Teksty pisali najlepsi: Hemar, Tom, Szmaragd, Stępień. W 1924 r. Artur Gold nagrywał płyty z orkiestrami tanecznymi w Londynie dla Columbii, a w latach 30. XX w. nagrywał dla warszawskiej firmy Odeon. Skrzypek występował w najsłynniejszych lokalach: w Morskim Oku, Wesołym Wieczorze, Reksie, Ali-Babie. Kiedy jesienią 1929 r. otwierano słynną, ekskluzywną restaurację Adria, nie zabrakło orkiestry Golda i Petersburskiego ściągniętej z Wiednia. Grano jazz. Dansing był czynny od późnego popołudnia do rana.

W latach trzydziestych orkiestra Golda grała w sezonie letnim w Ciechocinku. Muzycy występowali

w nieistniejącej już kawiarni w wieży ciśnień

i w Sali Malinowej hotelu MWarto wspomnieć, że 14 sierpnia 1932 r. w parku Zdrojowym odbyła się Wielka Rewia Muzyczna - Konkurs Popularnych Kompozytorów Scen Polskich i Zagranicznych Artura Golda, Szymona Kataszka, Zygmunta Karasińskiego i Jerzego Petersburskiego na utwór muzyczno - taneczny. Imprezę zakończył koncert połączonych zespołów Golda-Petersburskiego i Kataszka-Karasińskiego. Dochód z imprezy był przeznaczony na akcję dożywiania dzieci w Ciechocinku. Po wybuchu II wojny światowej Gold znalazł się w getcie warszawskim. Prowadził tam orkiestrę. Kiedy został wywieziony do Treblinki, jeden z hitlerowców rozpoznał go. Grał pod groźbą śmierci esesmanom. Zginął w 1943 r. w obozie Treblince.

Wybrane dla Ciebie

Czerwcowa waloryzacja emerytur - jest nowy wskaźnik. Tak urosną świadczenia od lipca

Czerwcowa waloryzacja emerytur - jest nowy wskaźnik. Tak urosną świadczenia od lipca

Wyjmij z lodówki i podlej hortensje. Ogród utonie w kwiatach. Oto trik na kwitnienie!

Wyjmij z lodówki i podlej hortensje. Ogród utonie w kwiatach. Oto trik na kwitnienie!

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska