- Dziś rozpoczyna się drugi z kolei Aleksandrowski Międzynarodowy Festiwal "Dwóch Cesarzy". Skąd pomysł tej imprezy?
- Szukaliśmy sposobu na popularyzację zabytkowego dworca w Aleksandrowie, na zainteresowanie nim, a jednocześnie na promocję miasta. Dworzec jest bowiem znaczącym obiektem architektonicznym.
- Stąd pomysł, żeby wykorzystać spotkanie Wilhelma I i Aleksandra II?
- Tak. Cesarz Wilhelm I i car Aleksander II spotkali się tu 3 i 4 września 1879 roku (według starego kalendarza, według nowego - 13 dni wcześniej). To spotkanie miało charakter rodzinny, a nie polityczny. Car był siostrzeńcem cesarza Wilhelma. Spotkali się na peronie. Pierwszy przyjechał Aleksander i to on czekał na swojego wuja. Potem przeszli na dworzec, gdzie Aleksander udostępnił wujowi swoje apartamenty.
- Podczas festiwalu będzie można wysłuchać serii koncertów. Który według Pana jest szczególnie warty polecenia naszym Czytelnikom?
- Wszystkie są warte obejrzenia. Każdy z nich ma swoją artystyczną wagę, począwszy od dziś. Wieczorem na dworcu będzie można wysłuchać występu trzech tenorów, reprezentujących trzy narody. Podczas koncertu galowego, w niedzielę, wystąpi Kevin Kenner, pianista o międzynarodowej renomie, który koncertuje w różnych miejscach świata, a teraz i u nas, w małym Aleksandrowie.
- Czytając program festiwalu można zauważyć, że impreza poświęcona jest kilku narodowością. Rozumiem, że to odzwierciedlenie wielokulturowych dziejów Aleksandrowa?
- Oczywiście. Niegdyś aleksandrowską społeczność tworzyli m.in. Polacy, Niemcy, Rosjanie, Żydzi. Te narody pozostawiły swoje trwałe ślady w kulturze materialnej, świadomości mieszkańców i dziejach miasta. Stąd sobotnie uroczystości przy starym młynie parowym i konferencja popularno-naukowa. To są właśnie dzieje Aleksandrowa, a odsłonięcie obelisku ma być też symbolicznym rozliczeniem z przeszłością.
Program II Aleksandrowskiego Międzynarodowego Festiwalu "Dwóch Cesarzy".
n Dziś, 21 bm., o godz. 20.00 koncertem "Trzech tenorów, trzech narodów" na dworcu PKP. Dla publiczności wystąpią Piotr Czajkowski z Polski, Hartmut Huhn z Niemiec i Anfrejn Kalinin z Rosji. W programie koncertu: utwory Straussa, Lehara, Verdiego, Puciniego i Stolza.
n W piątek, 22 bm. o godz. 20.00 na tarasie przy MCK zaplanowano koncert plenerowy: "Muzyka i humor żydowski. Wystąpią: klarnecista Bronisław Krzystek, aktor Jacek Zienkiewicz i zespół "Freylachs Ensemble". W programie utwory Bacha, Haendla.
n W sobotę, 23 bm. o godz. 10.30 zaplanowano nabożeństwo ekumeniczne, odsłonięcie tablic i poświęcenie krzyża upamiętniającego Niemców z Aleksandrowa i okolic, którzy zginęli po wojnie (w sąsiedztwie byłego młyna parkowego przy ul. Wojska Polskiego). O godz. 12.00 na dworcu odbędzie się konferencja popularno-naukowa "6 narodów... 5 kultur... 1 miasto... wspólne losy" (napiszemy o niej osobno już w najbliższy poniedziałek). O godz. 20.00 w kościele Przemienienia Pańskiego odbędzie się koncert "Stabat Mater" Pergolesiego.
n 24 bm. o godz. 16.00 w kościele NMP Wspomożenia Wiernych zaplanowano koncert niemieckich artystów pod hasłem "Wirtuozowska Kaskada". W programie utwory dawnych mistrzów: Vivaldiego, Ortiza i Eycka. Na finał II Aleksandrowskiego Międzynarodowego Festiwalu "Dwóch Cesarzy" zaplanowano o godz. 20.00 Koncert Galowy w kościele Przemienienia Pańskiego - Chopin String Trio. Gwiazdą festiwalu będzie pianista Kevin Kenner. W programie utwory Fryderyka Chopina
Wstęp na imprezy jest wolny.