Majówka 2025 w Biskupinie. Takie atrakcje będą w Muzeum Archeologicznym
Godziny pokazów:
1-3 maja (czwartek - sobota) w godz. 09:00-18:00
4 maja (niedziela) godz. 09:00-17:00
Pokazy w rekonstrukcjach na terenie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie
W czterech rekonstrukcjach pojawią się mieszkańcy, którzy chętnie opowiedzą o życiu codziennym w pradziejach i we wczesnym średniowieczu.
- Pokażą, jak wytwarzano narzędzia, tkaniny i ceramikę. Opowiedzą o zdobywaniu oraz przechowywaniu żywności, ziołach i wierzeniach. Nie zabraknie również rzemieślników prezentujących swój kunszt. Będzie można przyjrzeć się pracy kowala, garncarza, tkaczki czy też podejrzeć jak wytwarza się dziegieć - informuje Anna Płonka-Wachulska, specjalista ds. promocji Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.
Kącik naukowca to miejsce dla osób ciekawych pracy archeologa. Studenci z Uniwersytetu Warszawskiego opowiedzą o nowoczesnych metodach badawczych, dzięki którym można wejrzeć w przeszłość.
Tak będzie przy chacie pałuckiej, na półwyspie i w wiosce piastowskiej na terenie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie to miejsce silnie związane z Pałukami. Dlatego też przy chacie pałuckiej będzie można zobaczyć, na czym polega oryginalność lokalnej kultury ludowej. W sąsiedztwie chaty znajdą się również stoiska lokalnych producentów żywności.
W osadzie obronnej na półwyspie będzie można wziąć udział w warsztatach garncarskich, lepienia paciorków z modeliny oraz "Jak budowano Biskupin?".
- Zapraszamy również do udziału w warsztatach bębniarskich z zespołem Ażdaja codziennie o godz. 13:30 w sąsiedztwie wioski piastowskiej. Zaraz po nich (o godz. 14:00) nie lada gratka dla wielbicieli mieczy i broni białej pokazy walk wojów! - zachęca rzeczniczka MAB.
Dla uściślenia: Ażdaja to pochodzące z Poznania trio folkowe prezentujące muzykę średniowieczną, etniczną i fantasy. Przy użyciu tradycyjnych instrumentów z różnych epok historycznych zespół przenosi słuchaczy do czasów dawnych rycerzy, królów, ale i karczemnych zabaw plebejskich. Nazwa grupy pochodzi z mitologii południowo-słowiańskiej i bliskiego wschodu. Ażdaja, czyli istota podobna do smoka, utożsamiana była z niesamowitymi naturalnymi zjawiskami jak gwałtowny deszcz, powódź, susze czy zaćmienie słońca. Zespół został oficjalnie założony w 2022 roku przez trójkę przyjaciół grających już wcześniej razem przy innych okazjach.
Czas na odpoczynek - piknik w Biskupinie
Muzeum w Biskupinie to także piękne miejsce do wypoczynku!
- Zapraszamy do strefy piknikowej, w której udostępnimy wiszący nad ogniskiem ruszt. Warto więc zabrać ze sobą kosze piknikowe, przekąski na grilla i koce. Warto również skorzystać z oferty strefy gastronomicznej.
Osobom szukającym innych wrażeń muzeum poleca rejsy po Jeziorze Biskupińskim. Dostępne będą dwa statki: wycieczkowy Diabeł wenecki oraz Freya - rekonstrukcja wikińskiej łodzi.
- Zapewniamy, że widok osady obronnej na półwyspie z tej perspektywy będzie niezapomniany.
Wystawy i zwiedzanie w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie
Polecamy także zajrzeć do Pawilonu Muzealnego (oraz do jednego z budynków na terenie Osady pierwszych rolników), gdzie będzie można zapoznać się z najnowszymi wystawami.
W czasie majówki 2025 możliwe będzie zwiedzanie z przewodnikiem. Aby mieć pewność, że przewodnik będzie dostępny, warto wcześniej wykupić usługę przewodnicką.
Bilety na majówkę można zakupić na miejscu lub przez stronę internetową biskupin.pl.
Na tej stronie dostępny jest szczegółowy program wydarzenia.
Majówka organizowana jest we współpracy z Wydziałem Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Do Biskupina można dojechać kolejką wąskotorową ze Żnina. Rozkład jazdy na stronie TUTAJ
