Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myśliwi twierdzą, że mogą nie zdążyć z odstrzeleniem ponad 3,5 tysiąca dzików w Kujawsko-Pomorskiem do końca kwietnia

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
3 584 dzików w Kujawsko-Pomorskiem ma zostać odstrzelonych, w ramach walki z ASF-em, do końca kwietnia.
3 584 dzików w Kujawsko-Pomorskiem ma zostać odstrzelonych, w ramach walki z ASF-em, do końca kwietnia. pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Województwo kujawsko-pomorskie nadal broni się przed wniknięciem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). W tej walce mają pomóc odstrzały sanitarne dzików. Zdaniem myśliwych, z realizacją planów tych odstrzałów, łatwo nie jest.

Spis treści

- Jesteśmy jedynym województwem, w którym nie stwierdzono ognisk ASF ani u dzików, ani u świń – stwierdził lek. wet. Wojciech Młynarek, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

W minionym roku plan odstrzału został zrealizowany w 99%

W województwie kujawsko-pomorskim odstrzał sanitarny dzików prowadzony był w sposób ciągły od 7 września 2022 r. do 30 listopada 2023 r. Rozporządzeniem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z 30 sierpnia 2023 r. w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików (…) na terenie całego województwa zwiększono liczbę dzików do odstrzału do 12 136 szt.

- Dzięki dużemu zaangażowaniu myśliwych i dobrej współpracy między Inspekcją Weterynaryjną a Zarządami Okręgowymi Polskiego Związku Łowieckiego w Bydgoszczy, Toruniu i we Włocławku oraz Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu, udało się zrealizować odstrzał sanitarny w 99 %, odstrzelonych zostało 11 985 dzików – stwierdził Wojciech Młynarek.

W tym roku odstrzał ma być kontynuowany

W roku 2024 ten odstrzał został wprowadzony przez: Rozporządzenie Nr 1/2024 Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z 9 stycznia 2024 r. w sprawie zarządzenia odstrzału sanitarnego dzików na obszarze zagrożonym wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatów aleksandrowskiego, brodnickiego, bydgoskiego, chełmińskiego, golubsko-dobrzyńskiego, grudziądzkiego, inowrocławskiego, lipnowskiego, mogileńskiego, nakielskiego, radziejowskiego, rypińskiego, sępoleńskiego, świeckiego, toruńskiego, tucholskiego, wąbrzeskiego, włocławskiego, żnińskiego.

- Został on podzielony na kilka etapów – wyjaśnił Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. - Termin zakończenia pierwszego etapu zaplanowano na 30 kwietnia 2024 r. Nakazanych do odstrzału w tym czasie jest 3 584 dzików.

Myśliwi mają wątpliwości

- Realizacja tych założeń do końca kwietnia jest raczej niemożliwa - stwierdził Piotr Pawlikowski, przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ, Łowczy Okręgowy w Toruniu. - Przede wszystkim dlatego, że teraz jest to czas odchowu młodych i nie wyobrażam sobie, by myśliwi mieli strzelać do samic prowadzących warchlaki. Poza tym rok gospodarczy dla myśliwych zaczyna się 1 kwietnia, więc do końca marca muszą przeprowadzić inwentaryzacje, wypełnić wiele dokumentów. Łowiectwo to nie jest zawód, myśliwi mają wiele codziennych obowiązków, więc także polowaniem mogą zająć się dopiero po ich wypełnieniu. Byłoby lepiej, gdyby plan odstrzałów sanitarnych został wpisany w roczne plany łowieckie kół.

- Zgadzam się z tym, bo sytuacja jest bardzo trudna także ze względu na pogłowie tych zwierząt – powiedział Maciej Kaniewski, Łowczy Okręgowy PZŁ we Włocławku. - Na terenie niektórych kół nie ma dzików.

To też może Cię zainteresować

- Odstrzał sanitarny jest jednym z ważniejszych elementów, który pozwala nam chronić nasze województwo przed wniknięciem wirusa ASF – podkreślił Wojciech Młynarek. - Mam nadzieję, że zaangażowanie myśliwych i dobra współpraca pomiędzy wyżej wymienionymi instytucjami pozwoli na dalsze utrzymanie tego statusu. Jest to bardzo ważne dla bezpieczeństwa hodowli świń w województwie kujawsko-pomorskim.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska