Powstałe w 1999 roku Miejskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wybudowało do tej pory 181 mieszkań. Pierwsze bloki Towarzystwo postawiło na Zazam-czu. Przy ulicy Promiennej oddanych zostało do użytku 5 budynków. Obecnie powstaje kolejny blok - przy ulicy Robotniczej na osiedlu Południe, w którym zamieszka 68 rodzin.
Zainteresowanie mieszkaniami
wybudowanymi przez MTBS jest we Włocławku bardzo duże. Obecnie czeka na nie 220 rodzin. Dlatego Towarzystwo wciąż zabiega o nowe tereny pod budownictwo mieszkaniowe. Wiadomo już, że kolejny blok MTBS wyrośnie przy ulicy Jesionowej, a następne budynki - przy ulicy Celulozowej.
Na terenach dawnej Celulozy, gdzie na razie rosną chwasty, MTBS planuje wybudować 500 mieszkań. Włocławska Rada Miasta zgodziła się na zbycie prawa użytkowania wieczystego w drodze bezprzetargowej 3,5 hektara gruntu przy ulicy Celulozowej "na cele budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego". Jednocześnie radni przystali na udzielenie MTBS bonifikaty w wysokości 95 procent.
Ile obecnie kosztuje
mieszkanie wzniesionie przez Miejskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego? Wkład - zwany partycypacją - na lokal o powierzchni 50 m kw. wynosi 28 tys. złotych. Jeśli w takim mieszkaniu zameldowane są cztery osoby, to czynsz - wraz z ratą kredytu na poziomie 250 złotych - nie przekracza 580 złotych. W przypadku rezygnacji z najmu, otrzymuje się zwrot partycypacji wraz z waloryzacją. Można też wskazać następnego najemcę.
Z oferty MTBS korzystają głównie rodziny średniozamożne. To uzupełnienie oferty mieszkaniowej, którą proponują włocławscy developerzy i spółdzielnie mieszkaniowe. W dalszym jednak ciągu największy boom jest we Włocławku na mieszkania komunalne i socjalne, które są najtańsze - dla lokatorów rzecz jasna.
**
