- Cierpię na stwardnienie rozsiane. Mam oświadczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym. Nie chodzę. Od lat jeżdżę na wózku inwalidzkim. Siedzenie w nim już mam przetarte i podarte. Z tego, co wiem, co pięć lat mogę starać się o dofinansowanie wózka - opowiada nam pani Urszula z gminy Dragacz. - Niestety okazuje się, że, aby je uzyskać muszę mieć zaświadczenie od neurologa.
A uzyskać taki dokument nie jest łatwo. I to nie dlatego, że lekarz surowym okiem patrzy na pacjentów, ale... - Kiedy mąż próbował mnie zarejestrować do specjalisty w Świeciu, to okazało się, że najwcześniejszy termin jest za pół roku. Dlaczego zaświadczenia nie może wydać lekarz rodzinny, w końcu on najlepiej wie, jakie są moje możliwości poruszania się?
O zasady przyznawania dofinansowania zapytaliśmy w bydgoskim oddziale NFZ. - Przede wszystkim chciałabym zauważyć, że zgodnie z nowymi zasadami, jeśli pacjent posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, to nie obowiązuje go tzw. okres używalności wózka - podaje Barbara Nawrocka, rzecznik bydgoskiego NFZ. - Zlecenie na wózek może każdorazowo wystawić osoba uprawniona zgodnie z zapotrzebowaniem wynikającym ze stanu zdrowia seniora.
Co więcej, okazuje się, że zlecenie wystawić może poza ortopedą, chirurgiem, neurologiem, neurochirurgiem, geriatrą i specjalistami chorób wewnętrznych, oraz rehabilitacji medycznej, także lekarz rodzinny.
- Refundacja na wózek inwalidzki ręczny wynosi aktualnie 600 zł. Jeśli zatem wybrany model kosztuje więcej, to pacjent dopłaca tylko różnicę - wyjaśnia Nawrocka.
Niestety, w przypadku lekkiego wózka, składanego, takiego, jaki potrzebuje nasza Czytelniczka, zlecenia nie może wystawić lekarz rodzinny. - Uprawnieni są do tego lekarze: geriatra, ortopeda, neurochirurg, chirurg, reumatolog, specjalista rehabilitacji medycznej - dodaje Nawrocka.
Skontaktowaliśmy się też z przychodnią specjalistyczną w Świeciu.
- Rzeczywiście kolejka pacjentów do neurologa jest długa. Teraz rejestrujemy na początek przyszłego roku - usłyszeliśmy w przychodni przy ul. Polnej. - Jeśli jednak pacjentka ma zaświadczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, to może do nas przyjść z nim oraz ze skierowaniem do specjalisty od lekarza rodzinnego i wtedy takich pacjentów staramy się rejestrować na wcześniejsze terminy.
Co zrobić, żeby dostać refundację za wózek inwalidzki?
- mogą się o nią ubiegać raz na 5 lat (jeśli nie mają orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności) pacjenci, u których w wyniku choroby wystąpiło trwałe ograniczenie samodzielnego chodzenia.
- zlecenie wydane przez wymienionych wyżej lekarzy należy do oddziału wojewódzkiego NFZ (niekoniecznie osobiście) lub przesłać pocztą.
- z potwierdzonym zleceniem należy udać się do sklepu medycznego który ma podpisaną umowę na realizację świadczeń z NFZ.
- pacjent wybiera odpowiedni model wózka, a sklep medyczny od razu przy zakupie pomniejsza rachunek pacjenta o należną refundację.
Zobacz nasz nowy program: "Dojrzalsi" (odcinek 2)
