Na majówkę zamiast do hotelu, na nocleg do lasu. 1 maja rusza program Lasów Państwowych "Zanocuj w lesie"

Agata Wodzień
Agata Wodzień
Przed przyjazdem do lasu na nocleg, warto zapoznać się na stronie danego nadleśnictwa z informacjami na temat planowanych w lesie prac oraz czasowymi zakazami wstępu do lasu.
Przed przyjazdem do lasu na nocleg, warto zapoznać się na stronie danego nadleśnictwa z informacjami na temat planowanych w lesie prac oraz czasowymi zakazami wstępu do lasu. pixabay.com/TheMetalMann
Obostrzenia zostały przedłużone i obejmują majówkę 2021. Skoro nie możemy wybrać się na kilkudniową wycieczkę i przenocować w hotelu, to może z pomocą przyjdzie nam las? Dla niewymagających otwiera się nowa możliwość noclegów na terenie Lasów Państwowych.

Zobacz wideo: Fala pożarów traw w Polsce. Powodem wypalanie łąk i nieużytków rolnych

- Wszystkie 27 nadleśnictw z naszej dyrekcji i każde w Polsce weźmie udział w programie "Zanocuj w lesie" - przekazuje Honorata Galczewska, rzeczniczka prasowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

- Należy pamiętać o zasadzie "leave no trace". Nie zostawiamy po swoim pobycie śladów i nie chodzi tu tylko o śmieci - przypomina przedstawicielka LP. - Kolejna osoba odwiedzająca teren nie powinna dostrzec naszej wcześniejszej obecności.

Program Lasów Państwowych „Zanocuj w lesie” umożliwia legalne biwakowanie miłośnikom surwiwalu i bushcraftu. Już za nieco około 2 tygodnie (od 1 maja 2021) na terenie wyznaczonym w nadleśnictwach rozwiesimy hamak lub rozbijemy namiot. "Nasze nadleśnictwo bierze w nim udział już od ponad roku, jednak od maja wejdzie kilka zmian ułatwiających Wam korzystanie z nocowania w lesie", zapowiadają leśnicy z Woziwody.

Zakaz używania kuchenek w lesie z wyjątkami

Nasza rozmówczyni podkreśla również, że na terenie lasu i do 100 metrów od niego nie wolno używać otwartego ognia. Odnosi się to także do używania kuchenek. - Wyjątek stanowi 46 nadleśnictw w Polsce, które brały udział w pilotażu programu. Tam przez rok będzie można używać kuchenek gazowych, ale na zasadach określonych w regulaminie - wyjaśnia rzeczniczka.

Nadleśnictwa z terenu Kujaw i Pomorza, na terenie których znajdowały się obszary pilotażowe i w ty roku będzie można korzystać z kuchenek gazowych to:

  • Nadleśnictwo Dąbrowa
  • Nadleśnictwo Osie
  • Nadleśnictwo Trzebciny
  • Nadleśnictwo Tuchola
  • Nadleśnictwo Włocławek
  • Nadleśnictwo Woziwoda

Nocleg w lesie za darmo, bez zgłoszenia 9 osób na 2 noce

Nie trzeba zgłaszać każdego pobytu, jeśli nie jest on dłuższy niż 2 noce lub nie korzysta z niego więcej niż 9 osób. Program "Zanocuj w lesie" jest adresowany przede wszystkim do osób indywidualnych. Nocleg powyżej limitu osób i czasu należy zgłosić mailowo na adres nadleśnictwa nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.

Zalecenia leśników: Sprawdzaj prognozy pogody dla obszaru, na którym przebywasz. W razie ostrzeżeń przed silnymi wiatrami i burzami, w trosce o swoje bezpieczeństwo, koniecznie zrezygnuj z pobytu w lesie.

Leśnicy rekomendują podczas nocowania w lesie użycie własnego hamaka, płachty biwakowej, a w wypadku rozbicia namiotu podkreślają, żeby robić to na trwałej nawierzchni, bez szkody dla runa leśnego i bez rozgarniania ściółki leśnej. Zastanawiasz się, czy na obszary do biwakowania można wjechać kamperem? Zasady nie przewidują takiej możliwości. Wjazd do lasu pojazdami jest zabroniony.

To też może Cię zainteresować

Przed przyjazdem do lasu na nocleg, warto zapoznać się na stronie danego nadleśnictwa z informacjami na temat planowanych w lesie prac oraz czasowymi zakazami wstępu do lasu.

Zanim wyruszysz do lasu, sprawdź na stronie www.bdl.lasy.gov.pl/portal/ mapę zakazów wstępu do lasu, czy nie został wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu, np. z powodu dużego zagrożenia pożarowego.

Więcej o programie można przeczytać na stronie: www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie. Sporo przydatnych informacji znajdziemy na mapie Banku Danych o Lasach na www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy. Wkrótce na stronach nadleśnictw pojawią się miejscowe regulaminy i informacje o wyznaczonych obszarach do nocowania.

Lasy objęte stałym lub okresowym zakazem wstępu, z wyjątkiem upraw leśnych do 4 m wysokości, oznacza się tablicami z napisem „zakaz wstępu” oraz w przypadku okresowego zakazu, wskazaniem przyczyny i terminu obowiązywania zakazu.

Fragment regulaminu zamieszczonego przez Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych:

Na obszarze pilotażowym możesz używać kuchenek gazowych pod następującymi warunkami:

  • Sprawdź obowiązujące w danym dniu zagrożenie pożarowe, dwukrotnie w ciągu dnia. Zagrożenie pożarowe jest aktualizowane w ciągu dnia o godz. 10:00 i 14:00. Sprawdzisz je na stronie http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/ lub https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy - wybierając w menu „Mapy BDL / „Mapa zagrożenia pożarowego”. W przypadku dużego zagrożenia (3. „czerwony” stopień) używanie kuchenek jest zabronione!
  • Używanie kuchenek dozwolone jest tylko pod stałym nadzorem, gwarantującym zabezpieczenie przed ewentualnym powstaniem pożaru,
  • Zabronione jest używanie kuchenek na glebach torfowych, w młodnikach i drzewostanach, w których wysokość koron drzew znajduje się poniżej 5 m od ziemi oraz na powierzchniach leśnych porośniętych wysokimi trawami i wrzosem.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie