Przypomnijmy, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie żnińskim funkcjonuje od września 2016 roku. Stworzono ją po to, by zwiększyć poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców.
Jak ona działa?
- Dzięki aplikacji można zgłaszać sytuacje niebezpieczne, które zaobserwowaliśmy w naszym otoczeniu, ale również w pracy czy w szkole. Mapa jest dostępna na stronie internetowej każdej komendy policji. Za pomocą kilku kliknięć, bardzo szybko można zaznaczyć miejsce, w którym powinni pojawić się policjanci, bo na przykład zaobserwowaliśmy, że kierowcy niewłaściwie parkują, przekraczają dozwoloną prędkość albo spożywany jest alkohol - informuje mł. asp. Wioleta Burzych z KPP w Żninie.
Czytaj także: Pędził po Toruniu 126 km/h z chorym dzieckiem. Pomogli policjanci
W poszczególnych gminach powiatu żnińskiego sytuacja przedstawia się następująco: - gmina Żnin - 61 proc. zgłoszeń potwierdzonych, gmina Gąsawa - 21 proc. zgłoszeń potwierdzonych, gmina Rogowo - 76 proc. potwierdzonych zgłoszeń, gmina Janowiec Wielkopolski - 45 proc. potwierdzonych zgłoszeń, gmina Łabiszyn - 57 proc. potwierdzonych zgłoszeń i gmina Barcin 91 proc. potwierdzonych zgłoszeń.
Jeśli chodzi o średnią z wszystkich gmin naszego powiatu, potwierdzono 58 proc. zgłoszonych policji przypadków.
Najczęściej mieszkańcy informowali o przekroczeniu dozwolonej prędkości, w dalszej kolejności o niewłaściwym parkowaniu oraz spożywaniu alkoholu w miejscu niedozwolonym.
Warto pamiętać, że KMZB nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.
INFO Z POLSKI 27.07.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju