Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na odsiecz Nieszawie! Artykuły "Pomorskiej" trafią do premiera

Dariusz Knapik
Nasze artykuły o zagrożonej katastrofą Nieszawie wywołały duże poruszenie. Już w piątek dzwonił do nas rzecznik ministra środowiska, a dziś przyjeżdża do miasteczka ekipa TVN.

W miniony piątek ujawniliśmy niepublikowany jeszcze raport naukowców Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Stwierdza on jednoznacznie: za jakieś 10-20 lat część miasta może się osunąć do Wisły. Nieszawa leży bowiem na pochyłej, piaszczystej półce, pod którą znajdują się pokłady śliskich iłów. Ta swoista zjeżdżalnia z każdym rokiem staje się coraz bardziej stroma. Po wybudowaniu włocławskiej tamy stale obniża się bowiem dno rzeki. Pod Włocławkiem już o 3,5 metra, w Nieszawie - o 1,7. Zjawisko to przybiera na sile. Kilka lat temu jednemu z mieszkańców wpadł do Wisły cały sad. Dokładnie tak, jak przewidzieli naukowcy.

Już w piątek przed południem dzwoniła do nas rzeczniczka ministra środowiska. Na jej prośbę przesłaliśmy do Warszawy nasze artykuły o Nieszawie. Sprawą zainteresowała się też TVN. Na dziś zapowiedziała się w miasteczku telewizyjna ekipa. Będzie stamtąd nadawany program na żywo, dziennikarze TVN chcą też rozmawiać na antenie z autorem raportu, szefem Instytutu Geografii bydgoskiego UKW, prof. Zygmuntem Babińskim. Od ponad 30 lat prowadzi on systematyczne badania odcinka Wisły między Włocławkiem a Toruniem.

W piątek od rana nieszawianie bombardowali pytaniami burmistrza Andrzeja Nawrockiego. Pytali głównie, czy to co napisała nasza gazeta, jest prawdą? Burmistrz, który problemami Wisły zajmuje się już od kilkunastu lat i osobiście zna dokonania prof. Babińskigo, nie ma żadnych wątpliwości. Ale część mieszkańców wciąż nie może uwierzyć w ustalenia naukowców. Jeszcze w lipcu, po zakończeniu dodatkowych odwiertów wiślanego dna, władze miasta chcą zwołać otwarte zebranie mieszkańców. Weźmie w nim udział prof. Babiński, który osobiście przedstawi swój raport.

Burmistrz Nawrocki już rano zakupił kilkanaście egzemplarzy naszej gazety. - W poniedziałek skieruję wystąpienia o pomoc do premiera Donalda Tuska, ministra środowiska Macieja Nowickiego i marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego. Dołączę do nich artykuły "Pomorskiej", to najlepszy obraz tego, co nam zagraża - stwierdza Nawrocki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska