Zobacz wideo: Duże zmiany w kodeksie drogowym. To musisz wiedzieć!
Od początku tego roku do końca maja na kujawsko-pomorskich drogach zatrzymano 1142 pijanych kierowców (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi). Dla porównania, w tym samym okresie roku ubiegłego – 1045, co oznacza wzrost o 9,3 procent.
W tym roku zatrzymano także 936 kierowców „po użyciu alkoholu”, czyli gdy stężenie alkoholu wahało się od 0,25 do 0,5 promila. To wykroczenie. W roku 2020 było 706 takich przypadków, a zatem wzrost jest aż 32,6-procentowy.
Jednocześnie w tym roku nastąpił spadek liczby badań przesiewowych wykonanych przez policjantów ruchu drogowego w całym regionie o 27 tys. 700. O ile od początku stycznia do końca maja 2020 roku było ich 240 tys. 507, to w tym samym okresie br. 212 tys. 805. Jednak ruch drogowy wspomaga prewencja, która wykonała w tym roku 50 tys. 917 badań na trzeźwość.
Piją na plaży i do grilla
- Widzimy, że problem z kierowcami nadużywającymi alkoholu i innych podobnie działających środków nasila się szczególnie latem, gdy mamy w pełni sezon grillowy i kąpielowy. Ludzie chętniej sięgają wtedy po alkohol, szczególnie po piwo, a potem bezrefleksyjnie siadają za kierownicę, licząc na to, że nic złego się nie stanie i nie zostaną przez nas zatrzymani. Dlatego staramy się sukcesywnie zwiększać liczbę kontroli – zapewnia kom. Robert Jakubas z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.
Komisarz zwraca uwagę na fakt, że w naszym społeczeństwo nadal pokutuje przekonanie, że jedno- dwa piwa jeszcze nikomu nie zaszkodziły i można spokojnie ruszyć w drogę samochodem czy motocyklem. A to nieprawda, bo percepcja człowieka jest już zakłócona i alkomat wykaże stan po użyciu alkoholu. Często wskazuje też poziom promili po odbywającej się poprzedniego dnia zakrapianej imprezie, co kierowców – nazywanych „wczorajszymi” - zwykle dziwi.
To też może Cię zainteresować
- Wciąż niepokoi nas przyzwolenie społeczne. Przecież członkowie rodziny, przyjaciele, znajomi, nawet sąsiedzi, powinni reagować, jeśli tylko znają zamiary kierowcy. Nie powinni mu pozwolić siadać za kierownicę – przekonuje Robert Jakubas.
To dodatkowe osłabienie podczas upałów
Alkohol jest zawsze zguby, ale szczególnie w upalne dni, gdy człowiek jest osłabiony samą aurą. W te dni kierowcy wyjeżdżający w dłuższe trasy, na przykład na wakacje z rodziną, powinni mieć się szczególnie na baczności – nie ryzykować życia swojego, najbliższych, a także innych uczestników ruchu drogowego.
Bardzo ważne są postoje na trasie w zacienionych miejscach, częste spożywanie zimnych napojów.
Lech Świątek, były kierowca rajdowy z Bydgoszczy, radzi spożywać na trasie owoce cytrusowe, które obniżają temperaturę ciała, łagodzą uczucie gorąca. Radzi, nawet w przypadku dobrze działającej klimatyzacji, często przewietrzać wnętrze samochodu, a na postojach w bezpiecznych miejscach poleca krótkie spacery.
Ludzie giną na potęgę
Alkohol podnosi prawdopodobieństwo zaistnienia wypadku, ale statystyka policyjna bezwzględnie obnaża także słabe strony całkiem trzeźwych zmotoryzowanych – w wakacje dramatycznie wzrosła liczba wypadków na kujawsko-pomorskich drogach.
Szczególnie tragiczny był wtorek 6 lipca, gdy życie straciły 3 osoby, w tym motocyklista jadący drogą krajową nr 10 przez miejscowość Wola. Taka sytuacja, że jednego dnia giną trzy osoby, zdarzyła się wcześniej 31 marca.
To też może Cię zainteresować
Jak informuje asp. sztab. Monika Grzelak z Komendy Powiatowej Policji w Lipnie, kierująca hondą wyjeżdżała z drogi podporządkowanej i nie ustąpiła pierwszeństwa motocykliście, który zginął na miejscu. Motocyklista nie miał uprawnień.
- W te wakacje jest to już drugi śmiertelny wypadek z udziałem motocyklisty. I niestety w obu przypadkach nie mieli uprawnień. To niepokojące zjawisko. Będziemy częściej kontrolować właścicieli jednośladów – zapewnia komisarz Jakubas.
Przytulanki dla dzieci
W sumie w te wakacje na drogach naszego regionu zginęło już 5 osób. Z ciekawą inicjatywą wyszedł Zakład Karny w Koronowie. Personel Oddziału Terapeutycznego dla skazanych podjął współpracę z kadrą pedagogiczną Zespołu Szkół Specjalnych nr 33 dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy. Wspólnymi siłami – w ramach akcji „uSZYTE sercem” - powstało 70 maskotek – poduszek, których adresatami mają być dzieci – ofiary wakacyjnych wypadków. Przytulanki będą im wręczać policjanci ruchu drogowego.
Stop pijanym kierowcom!
Media Polska Press Grupy rozpoczęły akcję "Stop pijanym kierowcom!". Uświadamiamy społeczeństwo, a także zwracamy uwagę politykom na ten problem, by powstrzymać tragedie do jakich doprowadzają pijani kierowcy.
- Przystąpimy szybko do prac legislacyjnych, które będą bardzo jasno określały odpowiedzialność osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Nasza akcja medialna, a także zapowiedź szefa rządu, to bezpośrednie reakcje na tragedię, która rozegrała się w sobotę w Stalowej Woli. Pijany kierowca spowodował wypadek, w którym życie straciło dwoje dorosłych, a ich troje dzieci zostało osieroconych.
