To dane w porównaniu do ubiegłorocznych letnich wakacji. A dokładniej w lipcu i sierpniu 2016 roku w zderzeniach z pociągami zginęło 7 osób (w ubiegłym roku 14). W wypadkach uczestniczyło 28 samochodów osobowych, 4 ciężarowe, 2 dostawcze, ciągnik rolniczy i motorower.
Jak ustaliła policja i komisje kolejowe, wszystkie wypadki spowodowane były nieostrożnością kierowców.
Najbezpieczniejsze, przynajmniej teoretycznie, były wakacyjne piątki, bo właśnie wtedy - w akcjach „Bezpieczny piątek” - kolejarze, strażnicy ochrony kolei i policjanci starali się edukować uczestników ruchu drogowego.
Na przejazdach apelowali o zachowanie szczególnej ostrożności. W całej Polsce przeprowadzili 400 takich akcji, uświadamiając, z jakimi zagrożeniami ma do czynienia ponad 30 tysięcy kierowców, pasażerów i pieszych.
- Rozmowy i ulotki przypominały, że ignorowanie zdrowego rozsądku, brawura i pośpiech to nie tylko zagrożenie dla kierowców i ich pasażerów oraz podróżnych w pociągach, ale także dla innych użytkowników przejazdów - mówi Anna Pęk z Zakładu Linii Kolejowych w Gdyni, która obserwowała zachowania kierowców.
- Podstawowe błędy kierowców i pieszych zbliżających się do przejazdu kolejowego to ignorowanie znaku „stop” i czerwonych świateł, omijanie lub wręcz taranowanie zamkniętych rogatek - informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe.
Czytaj również: Na drodze coraz częściej zatrzymują recydywistów
W wakacyjne piątki wszystkie zaangażowane w to służby patrolowały także tory w okolicach dzikich przejść, a zatem takich, gdzie przejście jest zabronione.
W tegoroczne wakacje na kujawsko-pomorskich drogach doszło do 202 wypadków, w których 28 osób straciło życie, a 221 odniosło rany. Policja odnotowała też 4 tys. 740 kolizji.
W ubiegłoroczne wakacje było 240 wypadków, 25 osób zmarło, 278 odwieziono do szpitali. Kolizji było 4 tys. 201. Niestety policja nie wyszczególniła jeszcze danych na temat liczby wypadków i kolizji na przejazdach kolejowych. Z codziennych doniesień nie wynika jednak, by w tym okresie doszło do jakiejś tragedii.
Polskie Linie Kolejowe zapewniają, że w nowym roku szkolnym rozpocznie akcje edukacyjne w szkołach i przedszkolach, podobnie jak było w roku ubiegłym. Bezpieczne zachowania będą promowane wśród uczniów w trakcie projektu „Październik miesiącem edukacji”.