Ustalanie porządku obrad, zajęło rajcom ponad dwie godziny. Najpierw zajęto się projektem uchwały dotyczącym obniżenia opłaty za selektywną zbiórkę odpadów z 12 do 10 zł, które złożył klub radnych Razem z Forum i PiS dla gminy. Inicjatywa miała poparcie opozycji. Jednak po apelu burmistrza Roberta Luchowskiego (intencję poparł, ale sprzeciwił się aby po trzech miesiącach obowiązywania tej stawki ją zmieniać) i trwającej około kwadransa naradzie wewnątrz klubu, pomysłodawcy przedsięwzięcia stwierdzili, że projekt uchwały zdejmą z porządku obrad.
- W trosce o mieszkańców, a także o to by system gospodarowania odpadami bilansował się, niechętnie, ale przychylamy się do propozycji pana burmistrza na to aby przesunąć w czasie głosowanie nad tą uchwałą do 31 maja. W imieniu klubu zwracam się do pana burmistrza i pracowników urzędu o zintensyfikowanie działań windykacyjnych oraz przedstawienie radnym Rady Miejskiej wpływu z opłat od wszystkich podmiotów oraz wpłat z windykacji. Informujemy, iż po dokonaniu analizy klub Razem z Forum i PiS dla Gminy ponownie na majowej sesji złoży projekt uchwały obniżającej obowiązującą na dzień dzisiejszy stawkę, tak aby nowe stawki mogły obowiązywać od 1 lipca 2016 roku - mówiła Elżbieta Gogola, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Żninie.
Radny Andrzej Kurek (klub Razem z Forum i PiS dla Gminy) wniósł o zdjęcie z porządku obrad punktu dotyczącego powstania Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Śniadeckich w Żninie i zajęcie się tym projektem w terminie późniejszym.
- Nie chcemy głosować przeciwko, dlatego proponujemy zdjęcie i ponowne wprowadzenie tej uchwały na majową lub czerwcową sesję. Mamy szereg wątpliwości - powiedział wiceprzewodniczący Andrzej Kurek.
W podjęciu decyzji radnych nie pomogło odczytane od Grzegorza Koziełka pismo popierające powstanie COP, podpisane przez przedstawicieli 18 organizacji pozarządowych.
Z porządku obrad zdjęto także uchwałę dotyczącą przejęcia przez gminę Żnin od PKP budynku przylegającego do dworca kolejki wąskotorowej przy ul. Dworcowej. Wniósł o to radny Piotr Tomaszewski, który stwierdził, że koszta jakie w związku z tym poniesie Muzeum Ziemi Pałuckiej będą gwoździem do trumny tej instytucji.
Radni podjęli uchwały dotyczące m.in. strefy płatnego parkowania, przejęcia na rzecz gminy nieruchomości w Żninie (ul. Dąbrowskiego i 1 stycznia - pod przyszłą drogę) i w Brzyskorzystewku (boisko i drogi dojazdowe), powstania Centrum Usług Wspólnych, które zajmie się księgowością instytucji oświatowych, czy powołaniem komisji, które zajmą się zmianami w statucie gminy oraz wybraniem osób zasłużonych dla gminy.