Sąd Najwyższy uznał, że bulwar to nie ulica, więc nie obowiązuje tam zakaz spożywania alkoholu. Chyba, że został wprowadzony uchwałą lokalnego samorządu. W Toruniu jest uchwała z 1995 roku, ale nieaktualna...
W 2015 r. Marek Tatała z inicjatywy „Legalnie nad Wisłą” czekał na policję z otwartym piwem. Zgodnie z oczekiwaniami został ukarany, ale postanowił przed sądami udowodnić, że bulwary nie podlegają zakazom spożywania alkoholu. Sprawę w sądzie rejonowym przegrał, ale odwołanie rozpatrywał sąd okręgowy, który zwrócił się do Sądu Najwyższego z prośbą o podanie definicji terminu „ulica”. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości zakazuje spożywania alkoholu właśnie na ulicach, placach i w parkach.
Marek Tatała odwoływał się do ogólnej definicji w ustawie o drogach publicznych, a sądy niższej instancji do rozporządzenia ministra administracji i cyfryzacji w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów. Sąd Najwyższy odmówił odpowiedzi na pytanie, ale w uzasadnieniu wskazał na definicję w ustawie o drogach publicznych. „Nie jest bowiem zabronione spożywanie alkoholu w całej przestrzeni publicznej, ale jedynie w miejscach wskazanych w tym przepisie lub określonych w uchwale Rady Gminy” - brzmi komunikat Sądu Najwyższego.
Czyli bulwar to nie ulica, ale w Toruniu obowiązuje uchwała z 1995 roku z późniejszymi zmianami, która dość precyzyjnie wylicza miejsca, gdzie nie można spożywać alkoholu, w tym bulwar Filadelfijski.
- W myśl obowiązujących przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982 roku oraz uchwały Rady Miejskiej Torunia z 25.04.1996 roku (nr 312/96) ulica Bulwar Filadelfijski nie jest miejscem przeznaczonym do spożywania napojów alkoholowych. Takie spożywanie może mieć miejsce jedynie w lokalach do tego przeznaczonych - nie pozostawia wątpliwości Wojciech Chrostowski z zespołu prasowego policji w Toruniu.
- W Toruniu nie zmieni się zbyt wiele - potwierdza Jarosław Paralusz, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Toruniu. - Jednak radca prawny analizuje, czy uchwała jest zgodna z obowiązującymi innymi przepisami.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Problem w tym, że uchwała jest mocno zdezaktualizowana, bo jednym z miejsc, gdzie nie można spożywać alkoholu jest stadion KS Apator przy ul. Broniewskiego...
„Dlaczego wśród hal nie ma wymienionej nowej hali sportowej? Byłem wczoraj na meczu koszykówki i piwko lało się strumieniami... Są hale równe i równiejsze?” - zastanawia się inter-nauta „zyggi”.
Wiele w tym przypadku zależy od organizatora. - To, czy podczas danej imprezy będzie możliwość spożywania napojów alkoholowych wynika z ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych - odpowiada Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik toruńskiego ratusza. - Podczas imprezy masowej, z wyłączeniem imprezy masowej podwyższonego ryzyka, mogą być sprzedawane, podawane i spożywane napoje alkoholowe o zawartości alkoholu nie więcej niż 3,5 proc. Natomiast organizator we wniosku musi zawrzeć informację, że taka sprzedaż będzie miała miejsce. Być może w przypadku Tor-Toru nie była to impreza masowa bądź organizator nie zgłosił takiej sprzedaży.
Pogoda na dzień (25.01.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news