Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na razie nie wypijemy piwa na bulwarze. Zakazuje tego nieaktualna uchwała...

PK
Zdezaktualizowana uchwała zakazuje picia na bulwarze.
Zdezaktualizowana uchwała zakazuje picia na bulwarze. Grzegorz Olkowski
Sąd Najwyższy zajął się sprawą picia napojów procentowych na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu.

Sąd Najwyższy uznał, że bulwar to nie ulica, więc nie obowiązuje tam zakaz spożywania alkoholu. Chyba, że został wprowadzony uchwałą lokalnego samorządu. W Toruniu jest uchwała z 1995 roku, ale nieaktualna...

W 2015 r. Marek Tatała z inicjatywy „Legalnie nad Wisłą” czekał na policję z otwartym piwem. Zgodnie z oczekiwaniami został ukarany, ale postanowił przed sądami udowodnić, że bulwary nie podlegają zakazom spożywania alkoholu. Sprawę w sądzie rejonowym przegrał, ale odwołanie rozpatrywał sąd okręgowy, który zwrócił się do Sądu Najwyższego z prośbą o podanie definicji terminu „ulica”. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości zakazuje spożywania alkoholu właśnie na ulicach, placach i w parkach.

Marek Tatała odwoływał się do ogólnej definicji w ustawie o drogach publicznych, a sądy niższej instancji do rozporządzenia ministra administracji i cyfryzacji w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów. Sąd Najwyższy odmówił odpowiedzi na pytanie, ale w uzasadnieniu wskazał na definicję w ustawie o drogach publicznych. „Nie jest bowiem zabronione spożywanie alkoholu w całej przestrzeni publicznej, ale jedynie w miejscach wskazanych w tym przepisie lub określonych w uchwale Rady Gminy” - brzmi komunikat Sądu Najwyższego.

Czyli bulwar to nie ulica, ale w Toruniu obowiązuje uchwała z 1995 roku z późniejszymi zmianami, która dość precyzyjnie wylicza miejsca, gdzie nie można spożywać alkoholu, w tym bulwar Filadelfijski.

- W myśl obowiązujących przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982 roku oraz uchwały Rady Miejskiej Torunia z 25.04.1996 roku (nr 312/96) ulica Bulwar Filadelfijski nie jest miejscem przeznaczonym do spożywania napojów alkoholowych. Takie spożywanie może mieć miejsce jedynie w lokalach do tego przeznaczonych - nie pozostawia wątpliwości Wojciech Chrostowski z zespołu prasowego policji w Toruniu.

- W Toruniu nie zmieni się zbyt wiele - potwierdza Jarosław Paralusz, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Toruniu. - Jednak radca prawny analizuje, czy uchwała jest zgodna z obowiązującymi innymi przepisami.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Problem w tym, że uchwała jest mocno zdezaktualizowana, bo jednym z miejsc, gdzie nie można spożywać alkoholu jest stadion KS Apator przy ul. Broniewskiego...

„Dlaczego wśród hal nie ma wymienionej nowej hali sportowej? Byłem wczoraj na meczu koszykówki i piwko lało się strumieniami... Są hale równe i równiejsze?” - zastanawia się inter-nauta „zyggi”.

Wiele w tym przypadku zależy od organizatora. - To, czy podczas danej imprezy będzie możliwość spożywania napojów alkoholowych wynika z ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych - odpowiada Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik toruńskiego ratusza. - Podczas imprezy masowej, z wyłączeniem imprezy masowej podwyższonego ryzyka, mogą być sprzedawane, podawane i spożywane napoje alkoholowe o zawartości alkoholu nie więcej niż 3,5 proc. Natomiast organizator we wniosku musi zawrzeć informację, że taka sprzedaż będzie miała miejsce. Być może w przypadku Tor-Toru nie była to impreza masowa bądź organizator nie zgłosił takiej sprzedaży.

Pogoda na dzień (25.01.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska