Nowy pomysł rzuca Sebastian Chmara, zastępca prezydenta Bydgoszczy: - Zapraszamy do dyskusji cały kraj. Możmy wspólnie zrobić wiele, aby za dwa trzy lata na naszych stadionach byłu naprawdę bezpiecznie.
Najpierw internet, potem konferencja
Jak ten pomysł zrealizować w praktyce? W najbliższych dniach uruchomiony zostanie portal www.bezpiecznestadiony.eu. Będzie to miejsce wymiany pomysłów, interpretacji ustaw i prawa, dyskusji i wszelkich inicjatyw dotyczących bezpieczeństwa na obiektach sportowych, dzielenia się nowościami technicznymi i technologicznymi. Bydgoszcz oczywiście zaprezentuje w nim swój program i doświadczenia z organizacji wielu imprez.
- We wrześniu chcemy także zorganizować dużą konferencję - zdradza Chmara. - Będą przedstawicele samorządów, właściciele obiektów, a także ci, od których zależy zmiana prawa. Jedną z najważniejszych kwestii jest niezawisłość kary. Za naruszenie bezpieczeństwa nie tylko powinna być ona surowa, ale również bezwzględnie egzekwowana. Tematów w tej kwestii jest bardzo wiele. Chcemy zaprosić także gości zagranicznych. Chętnie widzielibyśmy kogoś z Wielkiej Brytanii. Tam wręcz modelowo poradzili sobie z chuligaństwem na stadionach.
Nawet Sajfutdinow pobiegnie
Oficjalny start bydgoskiej kampanii na rzecz bezpieczeństwa na stadionach nastąpi w piątek, a okazja jest doskonała - mityng lekkoatletyczny "Enea Cup" z wieloma gwiazdami. Już teraz w tę inicjatowę włączają się znane osoby.
Tuż po 19.00 na bieżni stadionu odbędzie się specjalny bieg, promujący "bezpieczne stadiony". Dystans - 200 m, ale start wspólny. W połowie dystansu będzie ustawiona specjalna przeszkoda z płotków. Styl ich pokonania - dowolny.
W obsadzie same znane nazwiska: siatkarka Ewa Kowalkowska, żużlowiec Emil Sajfutdinow, młociarz Szymon Ziółkowski, były znakomity skoczek wzwyż Artur Partyka, trener piłkarzy Zawiszy Adam Topolski, prezes CWZS Zawisza - Waldemar Keister, czy szef piłki nożnej w regionie - Eugeniusz Nowak. Także przedstawiciele władz województwa i miasta, czy służb miejskich. - Emil z wielką przyjemnością i ochotą przyjął zaproszenie na bieg - mówi Tomasz Suskiewicz, menedżer zawodnika. - Musi dbać o formę fizyczną, więc bieganie czy jazda na rowerze nie są mu obce. A tym bardziej, że idea jest znakomita. Emil uwielbia startować przy pełnych trybunach, na których jest bezpiecznie i ludzie się świetnie bawią.
Oczywiście, nie da się ukryć, że miasto odpowiada na niektóre niepochlebne komentarze po zadymach na finale piłkarskiego Pucharu Polski. - Stadion Zawiszy spełnia najbardziej surowe wymagania międzynarodowe, dotyczące bezpieczeństwa i komfortu - mówi prezes Keister. - Nie wahamy się, aby zgłosić w PZPN swoją kandydaturę do organizacji meczu reprezentacji.
Gwiazdy już tu są
Tymczasem do Bydgoszczy zjeżdżają się gwiazdy piątkowego mityngu. Jako jeden z pierwszych przyjechał Amerykanin Duane Solomon, który będzie rywalem dwóch Polaków - Marcina Lewandowskiego i Adama Kszczota - na 800 m. Obaj zresztą są już także na miejscu. Przybył także Ryan Brathwaite (Barbados), który stanie na linii 110 m przez płotki m.in. obok dwóch reprezentantów Zawiszy - Dominika Bochenka i Mariusza Kubaszewskiego.
Dla kilku lekkoatletów, którzy w piątek pojawią się w Bydgoszczy, ostatnim sprawdzianem był mityng "Zlata Tretra" w czeskiej Ostrawie. Świetnie sposał się Kszczot, który wygrał bieg na nietypowym dystansie 1000 m, ustanawiając rekord Polski (2.16,99).
Jak już informowaliśmy, od 17.00 na obiektach Zawiszy rozpocznie się piknik rodzinny z wieloma konkursami i nagrodami. Pierwsza konkurencja mityngu ruszy o 18.00, a uroczyste otwarcie o 19.00. W czasie trwania imprezy rozgrywany będzie konkurs na najlepszy Klub Kibica. Główną nagrodę ufundował Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy - telewizor 50-calowy. Bilety kosztują tylko 5 zł, ale dziś można je także wygrać w specjalnym konkursie "Pomorskiej". Czytaj wydania papierowe.
Czytaj e-wydanie »