MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na szlaku pątników: Licheń, Ląd nad Wartą

Tekst i fot. ZBIGNIEW POLITOWSKI [email protected]
Zapraszamy na wycieczkę trasą Licheń - Ląd nad Wartą - Częstochowa. Taki wojaż z pewnością dostarczy Państwu wielu doznań.
Licheńska Golgota
Licheńska Golgota

Licheńska Golgota

W ostatnich 20 latach maleńki Licheń (a prawidłowo Stary Licheń) stał się jednym z ważniejszych centrów pielgrzymkowych w naszym kraju.

Znajdujące się tu sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, którym opiekują się księża marianie odwiedza rocznie ok. dwóch milionów pielgrzymów. Przybywają w licznych intencjach, by modlić się przed słynącym łaskami Cudownym Obrazem Pani Licheńskiej.

Jej kult datuje się od początków XIX w., gdy napoleońskiemu żołnierzowi rodem z tej
ziemi na polu bitwy ukazała się Matka Boża. Potem szukał objawionego wizerunku Maryi i znalazł go w w lesie pod Grąblinem niedaleko Lichenia. Gdy wybuchła epidemia cholery, wielu chorych modlących się przed maleńkim obrazem Matki Bożej we wspomnianym lesie odzyskało zdrowie. Obraz uznano za cudowny i przeniesiono do licheńskiego kościoła św. Doroty. Tam znajdował się przez 154 lata. O zdrowie modlił się przed nim m.in. chory na gruźlicę kleryk Stefan Wyszyński. Późniejszy Prymas Tysiąclecia w 1967 r. koronował obraz koroną papieską, a w 2006 r. umieszczono go w prezbiterium bazyliki - największej świątyni w naszym kraju.

Niezwykła świątynia

Fragment kompleksu klasztornego w Lądzie nad Wartą
Fragment kompleksu klasztornego w Lądzie nad Wartą

Fragment kompleksu klasztornego w Lądzie nad Wartą

Bazylika - symbol licheńskiego sanktuarium to wotum narodu polskiego na trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa. Ten wspaniały monumentalny kościół, co do wielkości siódmy w Europie i 11 na świecie powstał z inicjatywy marianina ks. Eugeniusza Makulskiego, według projektu Barbary Bieleckiej. Jego budowę rozpoczęto w czerwcu 1994 r. W czerwcu 1999 r. powstającą świątynię pobłogosławił papież Jan Paweł II, a w lutym 2005 r. Stolica Apostolska nadała jej godność bazyliki mniejszej.

Zbudowana na planie krzyża bazylika, przypominająca włoskie świątynie barokowe składa się z trzech części - 65-metrowej dzwonnicy, pięcionawowego, zwieńczonego kopułą kościoła i wieży o wys. 141,5 m (najwyższej w Polsce). W dzwonnicy wisi ważący prawie 15 ton największy polski dzwon Maryja Bogurodzica. Muzyczną oprawę uroczystości zapewniają największej w naszym kraju organy. Wiele elementów bazyliki ma symbolikę nawiązującą głównie do treści biblijnych. Jej złocistobursztynowe odcienie mają oddawać rolniczy charakter licheńskiej ziemi, podobnie jak liczne motywy kłosów. We wnętrzu świątyni może znajdować się ok. 20 tysięcy wiernych, a na placu przed nią - aż ćwierć miliona.
Golgota i pomnik Ojca Świętego

Licheń to jednak nie tylko bazylika. To także kościół pw. św. Doroty, imponująca Golgota, Droga Krzyżowa, liczne kaplice i pomniki, w tym największy w Polsce pomnik papieża Jana Pawła II. Cały kompleks sanktuarium zajmuje powierzchnię blisko stu hektarów. Wokół rozwinęła się infrastruktura pielgrzymkowa - hotele, domy pielgrzyma, pensjonaty, lokale gastronomiczne parkingi, punkty z dewocjonaliami i pamiątkami.

Pocysterski Ląd
Z Lichenia niedaleko do Lądu, niewielkiej miejscowości położonej w pięknej pradolinie Warty w powiecie słupeckim. Możemy tam podziwiać okazały pocysterski zespół klasztorny, prawdziwą perełkę w skali europejskiej.

Cystersów sprowadził na ziemię wielkopolską książę Mieszko III Stary. Właśnie w Lądzie założyli swój klasztor, który wraz z kościołem pw. Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja jest najtrwalszym i najwspanialszym śladem ich działalności w tym rejonie. Budowę świątyni rozpoczął w 1651 r. opat Jan Zapolski, a ukończył w 1743 r. Mikołaj Antoni Łukomski. Jej współczesna bryła pochodzi z XVIII w.
Od 1921 r. opactwem zarządzają księża salezjanie, którzy prowadzą tu Wyższe Seminarium Duchowne.

Słowiańskie klimaty
Od niedawna wielką atrakcją tego miejsca jest coroczny Festiwal Kultury Słowiańsko-Cysterskiej, przypominający przeszłość Lądu i popularyzujący wiedzę historyczną. Najbliższy festiwal odbędzie się w dniach 31 maja - 1 czerwca.
Będąc w Lądzie należy koniecznie zajrzeć do pobliskiego Ciążenia, gdzie znajduje się przepiękny rokokowy pałac, mieszczący Dom Pracy Twórczej poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Warto obejrzeć tam jeden z największych w naszej części Europy zbiór masoników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska