Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na takie zagrożenia trzeba uważać w lasach w Kujawsko-Pomorskiem. Dyrekcja Lasów Państwowych ostrzega

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Już czas ruszyć w las. Ale trzeba to zrobić z głową, aby zminimalizować zagrożenia.
Już czas ruszyć w las. Ale trzeba to zrobić z głową, aby zminimalizować zagrożenia. Marek Weckwerth
Ludzie mają już dość chłodnej i wietrznej aury, i mimo to wybierają się do lasu. Wiosną odzywa się w nas zew natury. I dobrze, bo spacery to samo zdrowie. Chociaż są też zagrożenia...

Zobacz wideo: Wiatr zerwał blachę na dachu bloku w Bydgoszczy

od 16 lat

- Ale poza przyjemnościami wycieczka do lasu niesie też pewne ryzyko. W naszych lasach pojawiły się już kleszcze. Trzeba na nie bardzo uważać. W ostatnich dniach, bo przecież wciąż mamy za mało opadów, mieliśmy wiele pożarów. Po ostatnich wichurach zostało mnóstwo wiatrołomów – wymienia zagrożenia Honorata Galczewska, rzecznik prasowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Maleńkie kleszcze to duże zagrożenie, aczkolwiek wciąż niedoceniane. Według oficjalnych danych zapadalność na boreliozę w naszym regionie wynosi 19,8 osób na 100 tys. mieszkańców. Według oficjalnych danych zapadalność na boreliozę w regionie wynosi 19,8 osób na 100 tys. mieszkańców, co plasuje nas poniżej średniej, która wynosi 36,01. Największa zapadalność notowana jest w na Podlasiu – 106,8, najmniejsza w Wielkopolsce – 9,0.

Leśnicy radzą przed wybraniem się na łono natury założyć możliwie szczelne ubranie. Nawet gdy zrobi się już ciepło, nieodzowne są koszula z długim rękawem i długie spodnie oraz czapka (najlepiej z rondem). Zastosować można także dostępne w aptekach środki przeciwko tym pajęczakom.

To też może Cię zainteresować

Po powrocie z lasu należy zdjąć ubranie i wytrzepać je. Całe ciało należy dokładnie obejrzeć, szczególnie przy linii włosów, za uszami, szyję, po pachami, w zgięciu rąk, w pachwinach, w okolicach pępka, pod kolanami i w zgięciu ścięgna achillesa. Kleszcze wbijają się najczęściej w miejsca o najcieńszym naskórku.

Wszędzie widać połamane drzewa

Po kilku ostatnich wichurach w naszych lasach leży mnóstwo wiatrołomów, które leśnicy nazywają wywrotami i złomami. Można się o nie nie tylko potknąć i upaść, ale też zginąć lub odnieść poważne obrażenia, gdy przechodzi się pod złamanym drzewem, opartym o inne, gdy akurat w tym momencie upadnie.

Podczas silnych wiatrów czy burzy należy unikać wchodzenia do lasu. W takich warunkach nawet zdrowe drzewa i gałęzie mogą się łamać i przewracać. Jeśli nawałnica zaskoczy się w lesie, staraj się opuścić go jak najszybciej poruszając się głównymi drogami. Jeśli wokół uderzają piorunu, nie wolno chronić się pod wysokimi drzewami. W takich okolicznościach należy znaleźć nieckę terenową, zagłębienie i kucnąć lub usiąść na plecaku (torbie), przyjmując embrionalną pozycję.

Przewrócić mogą się także drzewa spróchniałe, z widocznymi oznakami rozkładu - z suchymi konarami, dziuplami, owocnikami grzybów (hubami). W pobliżu rzek i jezior na głowę może nam upaść także drzewo podcięte przez bobry.

Zakaz wstępu, bo tną lub strzelaj

ą
Na trasie wędrówki często można natknąć się na prace leśne. Te są zawsze oznakowane żółtymi tabliczkami i wejście na dany teren jest czasowo zakazane.

Leśnicy przypominają o tym, aby bezwzględnie stosować się do tego zakazu. Nie należy zbliżać się do pracujących maszyn, samochodów z drewnem w trakcie załadunku oraz do pracujących drwali i tzw. zrywkarzy. Obowiązuje też zakaz zbliżania się, wchodzenia oraz siadania na stosach drewna.

Okresowe zakazy wstępu obowiązują również, gdy wzrasta zagrożenie pożarowe i gdy odbywa się polowanie.

- Po całym bezdeszczowym marcu na terenie RDLP w Toruniu znacząco wzrosło ryzyko pojawienia się ognia i ten faktycznie pojawiał się w wielu miejscach. Czasem powodowali go swoją niefrasobliwością ludzie, na przykład wypalając trawy. Ogień rozprzestrzeniał się także na las – mówi Honorata Galczewska.

Nawet na leśnych szlakach (pieszych i rowerowych czy konnych) może pojawić się zagrożenie (powalone drzewo, dzikie zwierzę), bo te mają charakter terenowy i nie posiadają specjalnych przystosowań zwiększających bezpieczeństwo. Osoby uprawiające jazdę konną mają obowiązek poruszać się wyłącznie po oznakowanych dedykowanych im szlakach.

Nie panikuj, gdy się zgubisz

Ludzie czasem gubią się w lasach. A wtedy nie można wpadać w panikę, ale spokojnie podążać w jednym kierunku, aż natrafi się na charakterystyczny punkt terenu lub zwyczajnie wyjdzie z leśnej gęstwiny.

To też może Cię zainteresować

Idąc np. śródleśną drogą czy przecinką, szybko dotrze się do zbiegu oddziałów leśnych, które oznaczonego specjalnymi, numerowanymi słupkami. Dzięki temu, mając mapę (w smartfonie można wyświetlić mapę elektroniczną, którą znajdziesz na stronie www.bdl.lasy.gov.pl), łatwo zorientujemy się w terenie.

Najważniejszy jest jednak naładowany telefon komórkowy, choćby najprostszy, dzięki któremu można wezwać pomoc (tel. 112). Jeśli podamy numer oddziału leśnego, ratownicy bezbłędnie nas odnajdą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska